PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-08-19
Budynek – zintegrowany system
Drzwi tarasowe Roto Patio Life i Roto Patio Z wyposażone w magnetyczny system kontroli otwarcia Roto MVS można podłączyć do monitoringu.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Współczesny inwestor i jego dom idą z duchem czasu. Głównie dzięki nowym technologiom, które nie kojarzą się już z luksusem lecz z optymalizacją kosztów i - coraz częściej - efektywnością energetyczną. A także z postępem inwestorów.

Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, przepisom i normom powstałym na jej bazie, dom stara się nie wchodzić w konflikt z naturą. Potrafi pozyskiwać, oszczędzać i odzyskiwać energię. Duże przeszklenia ścian i dachu integrują go z otoczeniem, a dzięki aktywnym oknom czerpie jak najwięcej z naturalnej energii słonecznej. Nie tylko nowe trendy aranżacyjne znajdują w nim wyraz, wiadomo też, ile budynek zużywa energii w ciągu roku, jest on wygodny w użytkowaniu bezpieczny i długowieczny.

Dom to więcej niż suma składowych elementów: duże skrzydła drzwi tarasowych Roto Patio Life przesuwają się lekko na tej samej wysokości. Zaryglowane, całkowicie bezpieczne drzwi umożliwiają dopływ świeżego powietrza przez szczelinę wentylacyjną.

Pod gonty i dachówki, a także pod dachy funkcjonalne typu Roto Sunroof, dotarła już wiedza, że ciepłego powietrza w domu nie należy zatrzymywać za wszelką cenę, gdyż może to powodować więcej szkody niż korzyści. Nowoczesny budynek zarządza energią. Zapewnia stałą wymianę powietrza przez szeroko otwarte okna, drzwi balkonowe i tarasowe lub przez rekuperatory.

Przede wszystkim budynki są zdolne same pozyskiwać energię słoneczną dzięki dużym, odpowiednim przeszkleniom, usytuowaniu względem słońca czy wreszcie przy pomocy systemów solarnych. Mogą ją przetwarzać na energię cieplną, elektryczną oraz odzyskiwać. W przypadku budynków niskoenergetycznych i energetycznie samowystarczalnych koszty pozyskiwania energii są czasami wręcz minimalne, gdyż pochodzą głównie z zasobów naturalnych. Przez duże okna i drzwi zyskujemy więcej energii słonecznej.


Sposoby na maksymalne wykorzystanie zasobów: położenie względem słońca,
systemy solarne oraz okna z okuciami Roto NT Designo - dom, który zarządza energią.

 

„Dzięki systemom okuć Roto NT PowerHinge, zapewniającym doskonałe parametry szczelności okien nawet na całą wysokość pomieszczenia, odpowiednim szybom oraz profilom, straty ciepła przez okna można zredukować do minimum." informuje Andrzej Wróblewski, ekspert do spraw technologii okiennych z Roto Frank. Natomiast zastosowanie okien z okuciami ukrytymi Roto NT Designo dodatkowo pozwala zyskać o 10% więcej ciepła w porównaniu do okien standardowych."


Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okiennych z Roto Frank

W budynkach niskoenergetycznych stosowane są okna z grubymi profilami, co w standardowych rozwiązaniach rozwierno-uchylnych nie jest problemem, ale w przesuwnych drzwiach tarasowych wielu rozmiarów nie można było do tej pory zrealizować. Odstawienie skrzydła od ramy 125 mm w Roto Patio Z umożliwia wykonanie uchylno-przesuwnych drzwi tarasowych do budynków niskoenergetycznych o wysokości do 2,7 m. Dopuszczalna masa skrzydła natomiast umożliwia zastosowanie ciepłych, a co za tym idzie ciężkich, potrójnych pakietów szybowych. Wysoki próg, okucie obwiedniowe odpowiedzialne za docisk, szeroki profil oraz pakiet szybowy zapewniają szczelność, doświetlenie, swobodę wyjścia na taras oraz zasoby świeżego powietrza.

Jeszcze większe możliwości stwarza Roto Patio Life, przesuwne drzwi tarasowe z niskim progiem, o maksymalnej masie skrzydła 400 kg. To jedyne tego typu rozwiązanie na rynku: duże skrzydła przesuwają się lekko na tej samej wysokości, a użytkownik nie musi ich w żadnej sytuacji podnosić. Zaryglowane, całkowicie bezpieczne drzwi umożliwiają dopływ świeżego powietrza przez szczelinę wentylacyjną. Wygodne drzwi tarasowe z dużymi przeszkleniami pomagają dostosować dom do różnych potrzeb użytkowników. Z drugiej strony duże rozmiary stolarki sprawiają wrażenie, jakby włamania ani zmienne warunki pogodowe nie istniały. Mimo to budzą zaufanie. Dzisiejsi inwestorzy są przekonani, że ta ażurowość i transparentność dadzą się pogodzić z poczuciem bezpieczeństwa - dzięki doskonałej konstrukcji, właściwościom antywłamaniowym szyb oraz zabezpieczeniom antywyważeniowym okuć.

Bezpieczeństwo od dawna nie bazuje jedynie na aspektach optycznych. Miejsce grubych murów, krat w oknach oraz kilka zamków w drzwiach zajęły skuteczne rozwiązania techniczne: mechaniczne i elektroniczne, najczęściej niewidoczne dla intruzów. Każdy ruch okien antywyważeniowych WK2 lub WK3 z czujnikami Roto MVS może być monitorowany przez służby ochrony. Przyciskiem pilota można zamykać i otwierać okna z napędem Roto E-Tec Drive, w którym czujniki są odpowiedzialne za zamknięcie i ryglowanie w przypadku deszczu, wiatru, zmieniającej się temperatury i wilgotności.

Patio Life jako rozwiązanie niskoprogowe nie stawia przeszkód, o które małe
dzieci mogłyby się potknąć. Brak w nim także jakichkolwiek wystających
trzpieni lub innych elementów ryglujących.

W zwykłych drzwiach unoszono-przesuwnych trzpienie wystają z ościeżnicy dokładnie na wysokości głowy dziecka - co niesie bardzo duże zagrożenie.

Bezpieczeństwo nie tylko optyczne: drzwi tarasowe Roto Patio Life i Roto Patio Z
wyposażone w magnetyczny system kontroli otwarcia Roto MVS
można podłączyć do monitoringu.

 

Jedynie pod względem bryły polska architektura przystosowuje się do otoczenia bodaj w najmniejszym stopniu, co widać choćby na przykładzie zróżnicowanych osiedli jednorodzinnych. Każdy budynek zawiera rys indywidualizmu inwestora, mniej zaś bierze pod uwagę otoczenie, okoliczną zabudowę czy ukształtowanie terenu.

Domy podobne do siebie są passe, na szczęście kopiowanie nowinek technicznych z zakresu wyposażenia wnętrz, rozwiązań nowoczesnych systemów grzewczych, wentylacyjnych czy oświetleniowych uchodzi za jak najbardziej godne naśladowania.

„Jak widać, dom to więcej niż suma składowych elementów. To realizacja aspiracji i ambicji - miejsce, które lubimy pokazać, zaciszny kąt, a przy okazji także mała wytwórnia energii. Dzięki idealnej integracji z otoczeniem." - podsumował Paweł Szkodziak, kierownik ds. komunikacji marketingowej z Roto Frank Okucia Budowlanej.

Paweł Szkodziak, kierownik ds. komunikacji marketingowej
z Roto Frank Okucia Budowlane

Zdjęcie główne:
Duże skrzydła Roto Patio Life przesuwają się lekko na tej samej wysokości. Bezpiecznie zaryglowane drzwi tarasowe umożliwiają dopływ świeżego powietrza przez szczelinę wentylacyjną.

źródło: Roto