PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-06-01
Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe
Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również efektowną ozdobę budynku.

Sokółka Okna i Drzwi S.A.
ul. Lotników Lewoniewskich 1
16-100 Sokółka

tel. 85 733 64 40
callcenter@sokolka.com.pl
www.sokolka.com.pl

» więcej o firmie

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również efektowną ozdobę budynku. Za sprawą mody na przeszklone elewacje, montowane są obecnie nie tylko w salonach, ale również w sypialniach, kuchniach i jadalniach. Oto, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych.

We współczesnych domach tarasy stanowią przedłużenie wnętrz. Służą jako miejsce do wypoczynku i rodzinnych spotkań. By jak najpełniej zintegrować je z pomieszczeniami, nierzadko stosuje się przeszklenia na całą długość i wysokość ściany. W efekcie zaciera się granica między tym, co wewnątrz i na zewnątrz. Wybierając drzwi tarasowe należy uwzględnić maksymalne wymiary, które można uzyskać przy użyciu danego systemu. Warto również wziąć pod uwagę parametry izolacyjności cieplnej oraz rozwiązania poprawiające wygodę użytkowania.


Nieograniczona przestrzeń

W budynkach z dużymi przeszkleniami idealnie sprawdzają się drzwi podnoszono-przesuwne. Można je wykonać w znacznie większych rozmiarach niż klasyczne modele rozwierne. Dzięki temu zapewniają niezakłócony widok i tworzą wrażenie otwartej przestrzeni. Jednocześnie nadają wnętrzom i elewacji budynku nowoczesny, ekskluzywny wygląd.

W systemie podnoszono-przesuwnym skrzydło przesuwa się równolegle względem drugiego. Dzięki temu po otwarciu nie zabiera miejsca we wnętrzu, umożliwiając dowolne aranżowanie pomieszczeń.

„Maksymalny rozmiar skrzydła zależy od rodzaju materiału użytego do produkcji ram. Znaczną swobodę projektowania dużych, panoramicznych przeszkleń zapewnia drewno. Pojedyncze skrzydło osiąga do 3,33 m szerokości i 2,80 m wysokości. W systemie podnoszono-przesuwnym można wykonać szklane ściany o długości niemal 20 m. Różnorodne warianty układu skrzydeł pozwalają na dobór odpowiedniego sposobu otwierania, dopasowanego do potrzeb mieszkańców i projektu budynku. Wyjście na taras może mieć szerokość nawet 12 m. Poza drzwiami przesuwanymi w jednej płaszczyźnie dostępny jest model narożny z ruchomym słupkiem, co oznacza że możemy rozsunąć całe naroże pomieszczenia zyskując niezwykłą przestrzeń" - mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska SA, do której należy marka Sokółka Okna i Drzwi.


Inny często stosowany rodzaj to drzwi rozwierne. Nadają się one do mniejszych przeszkleń. Pojedyncze skrzydło osiąga w tym przypadku do 2,80 m wysokości i 1,20 m szerokości. Drzwi rozwierne występują w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Te drugie mogą mieć zainstalowany między skrzydłami słupek stały bądź ruchomy. Przy słupku stałym każde skrzydło otwiera się niezależne. Dodatkowo wzmacnia on konstrukcję, jednak pozostaje w świetle otworu po otwarciu drzwi. Słupek ruchomy stanowi element konstrukcyjny jednego ze skrzydeł i otwiera się razem z nim, co zapewnia niczym niezakłócone wyjście na zewnątrz.

Komfort i wygoda

„Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi tarasowych, są okucia. Zapewniają one lekkie i płynne otwieranie oraz zamykanie skrzydeł. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przeszkleń o dużych rozmiarach. Od jakości okuć zależy również długoletnie i sprawne działanie drzwi. Nowoczesne okucia mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji, które zwiększają komfort użytkowania. Wygodnym rozwiązaniem jest również niski próg. W systemie podnoszono-przesuwnym stanowi on standardowe wyposażenie. Można go zastosować także w tradycyjnych drzwiach rozwiernych - mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska SA, do której należy marka Sokółka Okna i Drzwi.


Drzwi podnoszono-przesuwne pomimo dużych gabarytów i sporej wagi, która może dochodzić do 400 kg dla jednego skrzydła, poruszają się lekko i cicho. Można je przesunąć nawet jedną ręką. Dla większego komfortu użytkowania drzwi mogą być w pełni automatyczne. Wówczas sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub klawisza umieszczonego w klamce. W przypadku, gdy drzwi zostaną włączone w system inteligentnego domu, można je otwierać i zamykać również przy użyciu smartfona lub tabletu. Dodatkową zaletą napędu jest możliwość zaprogramowania 10-minutowego wietrzenia. Wymiana powietrza odbywa się w tym przypadku przez kilkumilimetrową szczelinę utworzoną pomiędzy ramą a skrzydłem na całym jego obwodzie. Dzięki temu podczas wietrzenia skrzydło jest bezpiecznie zamknięte i odporne na włamanie. Automatyczną wentylację można zaplanować z dowolną częstotliwością, np. co godzinę. Tego typu rozwiązanie zastosowano m.in. w drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych THERMO HS i THERMO HS ALU marki Sokółka Okna i Drzwi.

Niski próg zapewnia bardziej komfortowe przejście z wnętrza na zewnątrz. Drzwi podnoszono-przesuwne standardowo wyposażone są w próg, który mierzy niecałe 2 cm wysokości. Można je również zamontować w taki sposób, aby próg był całkowicie zlicowany z ułożoną podłogą. Przydaje się to zwłaszcza wówczas, gdy często korzystamy z tarasu lub jeśli w domu są małe dzieci. Tego typu rozwiązanie warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Pozwala to na odpowiednie przygotowanie otworów okiennych. Przy zamawianiu drzwi trzeba uwzględnić docelowy poziom posadzki w domu i na tarasie. W drzwiach rozwiernych próg ma zwykle wysokość 4-7 cm. Można je jednak wykonać w wersji z niskim progiem. Wówczas będzie on sięgał ok. 2 cm ponad poziom podłogi.


W przypadku drzwi rozwiernych przydatny będzie zatrzask balkonowy. Zapobiega on uderzaniu otwartego skrzydła o ościeżnicę przy przeciągu i silnym wietrze. Drzwi można zamknąć od zewnątrz pociągając za specjalny uchwyt, a zatrzask przytrzyma je w tej pozycji. By otworzyć skrzydło, wystarczy je lekko pchnąć.

Wygodnym rozwiązaniem jest również hamulec okienny sterowany klamką. Pozwala on na zablokowanie skrzydła po otwarciu na dowolną szerokość. W tym celu wystarczy przekręcić klamkę o 45 stopni do dołu. Tak zabezpieczone drzwi nie zatrzasną się przy przeciągu lub nagłym podmuchu wiatru.

Można również zastosować ogranicznik otwarcia skrzydła do 90 stopni. Dzięki temu nie otworzą się ono szerzej, co eliminuje niebezpieczeństwo uderzenia ościeżnicy o krawędź wnęki okiennej.

Oszczędność energii

Zaawansowane technologie produkcji umożliwiają tworzenie przeszkleń o znacznych rozmiarach bez obawy o straty ciepła. Nowoczesne drzwi tarasowe są bardzo energooszczędne. Co więcej, w chłodne miesiące wpada przez nie dużo słońca, które dogrzewa i doświetla pomieszczenia. Wpływa to na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Dodatkowo warto wyposażyć drzwi tarasowe w zewnętrzne żaluzje lub rolety, które latem zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

Najlepsze parametry termoizolacyjne mają drzwi tarasowe, w których zastosowano pakiety 3-szybowe ze szkłem niskoemisyjnym. Tego rodzaju szyby pokryte są niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło do wnętrza domu. Dodatkową ochronę przed zimnem zapewniają ciepłe ramki dystansowe oraz wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (np. argonem). Takie rozwiązania sprawiają, że drzwi tarasowe mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła Uw. Dla przykładu w modelu podnoszono-przesuwnym Thermo HS marki Sokółka Okna i Drzwi Uw=0,9 W/m2K, a w modelu rozwierno-uchylnym ELITE 92 współczynnik Uw wynosi 0,8 W/m2K.



Sokółka Okna i Drzwi
jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej na polskim rynku. Istnieje od 45 lat. Wśród produktów znajdują się okna i drzwi tarasowe - drewniane oraz drewniano-aluminiowe. Najwyższej jakości, zaawansowane technologicznie wyroby dostępne są w Polsce i zagranicą. Eksportowane są do 18 krajów Europy, Ameryki Północnej i Australii, m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanady, Włoch, Niemiec, Francji, Izraela, Rosji, Norwegii, Szwajcarii.

Produkty marki Sokółka Okna i Drzwi powstają w jednym z najnowocześniejszych parków maszynowych okien drewnianych w Polsce. Wyposażony jest on w automatyczne kabiny lakiernicze, dzięki którym najwyższe parametry powierzchni lakierniczej są zawsze zachowane. Równomierne naniesienie warstw ochronnych, odpowiednie ciśnienie, odległość nakładania, temperatura i wilgotność w trakcie cyklów lakierowania i schnięcia wszystkich warstw lakierniczych gwarantują powtarzalną, najwyższą jakość i trwałość produktów. Wyroby Sokółka Okna i Drzwi spełniają wysokie wymagania stawiane stolarce w krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii.

źródło: Sokółka Okna i Drzwi