PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-09-11
Systemy przesuwne nie tylko do biura
W porównaniu do tradycyjnych drzwi montowanych na zawiasach, systemy przesuwne wymagają mniej miejsca, gdyż tafla porusza się wzdłuż ściany.

CDA Polska Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Robotnicza 60
53-608 Wrocław

tel. 71 797 80 28
fax 71 797 80 27
biuro@cdapolska.pl
www.cdapolska.pl

» więcej o firmie

Docelowo systemy przesuwne zaprojektowane zostały z myślą o przestrzeniach biurowych. Mimo to można je z powodzeniem stosować także w mieszkaniach, w których zastąpią tradycyjne drzwi lub ściany. Dodatkowo, jeśli zastosujemy do nich kolorową taflę lub szkło z nadrukiem, nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Szkło od lat cieszy się popularnością wśród projektantów wnętrz, którzy z jego pomocą tworzą nowoczesne i funkcjonalne aranżacje. Materiał ten ma szerokie zastosowanie i pozwala na tworzenie konstrukcji dopasowanych pod metraż oraz układ poszczególnych pomieszczeń. Dzięki nim wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter, a w przypadku niewielkich mieszkań, zachowane zostaje poczucie przestronności.

Drzwi przesuwne zamiast tradycyjnych

W porównaniu do tradycyjnych drzwi montowanych na zawiasach, systemy przesuwne wymagają mniej miejsca, gdyż tafla porusza się wzdłuż ściany. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy wybrać wariant składający się tylko z jednej szyby, która dopasowana będzie do szerokości przejścia lub system z dwoma panelami, gdzie jeden z nich pozostaje nieruchomy. Jeżeli dysponujemy odpowiednim metrażem lub szerokość przejścia między pomieszczeniami na to pozwala, możemy również zamontować system przesuwny składający się nawet z czterech szklanych tafli, gdzie dwie są przesuwne, a dwie pozostają nieruchome. Przykładem takiego systemu jest Terno Solo Vetro od CDA Polska, choć dostępny jest też w wariancie z jedną szybą. - Alternatywnym rozwiązaniem będzie system kaskadowy Terno Multi zbudowany z trzech lub czterech szklanych paneli, składanych do wybranego boku - podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu w CDA Polska.


Często spotykanym rozwiązaniem jest schowanie elementów składowych systemu pod aluminiową maskownicą, dzięki czemu pozostają niewidoczne, a cała konstrukcja nie ingeruje w wystrój wnętrza. - Takie rozwiązanie jest dość powszechne, jednak szczególną popularnością cieszą się systemy, w których wózki jezdne pozostają widoczne - komentuje Kamuda. - Przykładem takiego produktu jest system Ragusa, który doskonale sprawdzi się we wnętrzach stylizowanych na lofty, industrialnych, lub wszędzie tam, gdzie z pomocą detalu chcemy urozmaicić aranżację - dodaje. W systemach tego typu stosuje się okrągłą prowadnicę, która wytrzyma ciężar tafli nawet do 75 kg.

Gdzie stosować?

Ze względu na wszechstronne możliwości zdobienia szkła, a także opcje dostosowania długości prowadnicy i paneli szklanych do szerokości przejścia, system przesuwny może stanowić funkcjonalną alternatywę zarówno dla drzwi do łazienki, sypialni oraz garderoby. Z powodzeniem zastąpi także ściankę działową - na przykład w sytuacji, gdy kuchnia połączona jest z częścią jadalną, lub gdy salon łączy się z gabinetem. Tworzenie otwartych przestrzeni w strefie dziennej mieszkania zyskało w ciągu ostatnich lat na popularności, szczególnie w tych lokalach, w których pojedyncze pomieszczenia nie są duże. Zastosowanie w tej sytuacji systemu przesuwnego z jednej strony pozwoli na zachowanie poczucia przestronności, z drugiej natomiast - umożliwi wydzielenie funkcjonalnych aneksów, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. - Jeżeli już na wczesnym etapie aranżacji mieszkania zgłosimy chęć zamocowania systemu przesuwnego, istnieje możliwość umieszczenia prowadnicy we wnęce. Wówczas szklana tafla nie będzie sunąć po ścianie, ale się w niej chować - podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. - Dzięki temu cały system pozostaje praktycznie niewidoczny z perspektywy obu pomieszczeń - dodaje.

Systemy przesuwne znajdą również zastosowanie w niewielkich łazienkach, gdzie wykorzystać można je jako drzwi do kabiny prysznicowej. Przykładem takiego produktu są wodoodporne systemy Trieste SF40 oraz Verona, dostępne w wariancie jednoskrzydłowym oraz narożnym dwuskrzydłowym, który wykonany został z wysokiej jakości materiałów odpornych na korozję.

Jeżeli system wykorzystany zostanie w pomieszczeniu takim jak kuchnia czy salon, ciekawym pomysłem będzie zastosowanie szkła mlecznego lub z nadrukiem, które nie ograniczą przepływu światła pomiędzy poszczególnymi pokojami. Jeśli jednak chcemy zastosować go w roli drzwi prowadzących do łazienki, najlepszym rozwiązaniem będzie kolorowe szkło, które zapewni poczucie prywatności i komfortu. Wybór tafli w żywym, intensywnym kolorze sprawi, że drzwi staną się interesującym elementem wystroju i urozmaicą aranżację.
CDA Polska to dostawca i producent okuć do szkła hartowanego oraz produktów i rozwiązań systemowych dla szkła w budownictwie. Produkty oferowane przez CDA Polska znajdują swoje zastosowanie zarówno w obiektach użyteczności publicznej: biurach, galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, jak i w domach prywatnych.

CDA Polska posiada Certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wydany przez Instytut Techniki Budowalnej, dzięki czemu produkty oferowane przez firmę oznaczone są, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, znakiem budowlanym CE lub znakiem budowlanym B oraz posiadają krajową deklarację zgodności produktów.

źródło: CDA