PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-09-14
Żółte drzwi Porta w instalacji Rumasa na Festiwalu Łódź Czterech Kulturwnętrznych, wejściowych
Koncepcja zainspirowana została archiwalnymi fotografiami, prezentującymi prowadzący ...

PORTA KMI POLAND Sp. z o.o.
ul. Szkolna 26
84-239 Bolszewo

tel. 58 677 81 00
fax 58 677 81 99
info@porta.com.pl
www.porta.com.pl

» więcej o firmie

Można wejść do niej, lub na nią. Z daleka przykuwa wzrok żółtym kolorem. Na Starym Rynku w Łodzi w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur powstała instalacja artystyczna autorstwa Roberta Rumasa. Tworząca symbol „X" konstrukcja, składająca się z korytarzy, stalowych drzwi Porta Metal Solid i schodów z zapisanymi na niej frazami z „Kwiatów polskich"została zaprezentowana w dniu urodzin Juliana Tuwima. Będzie ją można podziwiać do końca września.

- Koncepcja zainspirowana została archiwalnymi fotografiami, prezentującymi prowadzący do getta most dla pieszych nad ul. Zgierską przy Starym Rynku oraz poematem Juliana Tuwima „Kwiaty polskie" - mówi Robert Rumas. -  W połączeniu z „powietrzną" częścią powstała spójna opowieść, odnosząca się do historii miejsca, w którym oddziałuje instalacja i wciąż aktualnych pytań o „innego" - wyjaśnia.

Naziemną część instalacji tworzy zespół korytarzy i otwierających wejścia do nich 16 par drzwi Porta przygotowanych na specjalne zamówienie artysty. Konstrukcja składająca się z czterech ramion tworzących „X" o 24 m szerokości została umieszczona pod gigantycznymi wstęgami, rozpostartymi na 4 masztach o 16 m wysokości ulokowanych w czterech rogach rynku. Instalacja pozwala wejść do korytarzy przez otwarte drzwi czy wspiąć się schodami na bryłę instalacji o wysokości 2,2 m, a tym samym zachęca do spojrzenia na Stare Miasto i jego historię z innej perspektywy. Na bokach konstrukcji i na wstęgach wypisano cytaty z „Kwiatów polskich" Juliana Tuwima.


- To gigantyczne i zupełnie unikatowe dzieło. Chociaż szczegóły również dla nas do czasu festiwalu były tajemnicą, chętnie odpowiedzieliśmy na propozycję przygotowania drzwi do instalacji, bo Porta świetnie sprawdza się w realizacji niestandardowych projektów. W przypadku pracy Roberta Rumasa musieliśmy w detalach precyzyjnie dostosować się do wymogów artysty w zakresie wymiarów oraz koloru. Współpraca była dla nas tym ciekawsza, że nasze drzwi mają wprost skłaniać do działania oraz zachęcać do dosłownego i symbolicznego otwierania się na nowe emocje i doświadczenia - komentuje Renata Szymańska, specjalista ds. komunikacji marketingowej Porta KMI Poland.

Robert Rumas, autor obiektów i interwencji miejskich, a także kurator oraz scenograf w swoich pracach zazwyczaj mierzy się z problemem współczesnej tożsamości Polaków. Swoją twórczość prezentował w tak znaczących europejskich galeriach jak Kunsthalle w Wiedniu i Berlinie, Kunst-und Ausstellungshalle w Bonn, Moderna Museet w Sztokholmie czy Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Hamburgu i Bochum. Jego prace miała też okazję podziwiać publiczność w polskich galeriach: „Zachęcie", Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Nierzadko jednak artysta wychodzi ze swoją twórczością na ulice, by zabieganych na co dzień ludzi skłaniać do refleksji nad życiem i problemami społecznymi oraz inspirować do działania. Tegoroczna autorska instalacja dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur to już kolejna twórcza aktywność Roberta Rumasa w Łodzi. W 2002 roku w akcji „Kwadrans dla miasta Łodzi" uruchomił na bramie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego nieczynny zegar, podarowując przy tym mieszkańcom „wyłom w czasie rzeczywistym", gdyż zegar spieszył się o 15 minut. Dekadę później jako scenograf i projektant organizacji przestrzeni współtworzył głośną inscenizację powieści Józefa Rotha „Hotel Savoy", odgrywaną w zaadaptowanej do tego celu scenerii łódzkiego Hotelu „Savoy".
Porta KMI Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. jest liderem w branży stolarki otworowej w kategorii drzwi wewnętrznych, wejściowych, zewnętrznych i technicznych. Spółka powstała w 1992 roku w Bolszewie k. Wejherowa. Porta KMI Poland to obecnie sześć zakładów produkcyjnych - pięć w Polsce i jeden w Rumunii: fabryka w Bolszewie produkująca skrzydła wewnątrzlokalowe, techniczne, wejściowe; dwie fabryki w Ełku - dedykowane produkcji skrzydeł ramiakowych i ościeżnic; dwie fabryki w Suwałkach - dedykowane produkcji skrzydeł i ościeżnic fornirowanych i drzwi zewnętrznych oraz fabryka Porta KMI Romania srl w rumuńskim Aradzie. Spółka zatrudnia 1600 pracowników i prowadzi sprzedaż produktów poprzez sieć ponad 100 Autoryzowanych Dealerów, posiadających salony ekspozycyjne oraz magazyny w dużych miastach Polski, współpracujących z ponad 1500 Autoryzowanymi Punktami Sprzedaży w całym kraju. Miesięcznie produkty Porta wybierane są przez 20 000 Klientów w Polsce.

źródło: Porta