PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2018-02-13
Porta z eksportem o wartości 109,2 mln zł w 2017 r.
Porta KMI Poland, największy producent drzwi w Europie Środkowo-Wschodniej, w 2017 roku zwiększył eksport o 18% w stosunku do roku poprzedniego.

PORTA KMI POLAND Sp. z o.o.
ul. Szkolna 26
84-239 Bolszewo

tel. 58 677 81 00
fax 58 677 81 99
info@porta.com.pl
www.porta.com.pl

» więcej o firmie

Porta KMI Poland, największy producent drzwi w Europie Środkowo-Wschodniej, w 2017 roku zwiększył eksport o 18% w stosunku do roku poprzedniego, osiągając przychody ze sprzedaży zagranicznej w wysokości 109,2 mln zł. Drzwi Porta są obecnie sprzedawane w 20 krajach, m.in. w Czechach, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech, a także na wymagających rynkach Europy Zachodniej, na wschodzie kontynentu czy w Azji. Polski producent oczekuje dalszych wzrostów sprzedaży zagranicznej i osiągnięcia w ciągu kilku lat 40% udziału eksportu w przychodach grupy.

- Mamy za sobą kolejny rok zwiększania sprzedaży na zagranicznych rynkach. Kontynuujemy wzrosty w regionach, gdzie już zbudowaliśmy silną pozycję, ale także umacniamy się na relatywnie nowych, ale niezwykle ważnych dla nas krajach zachodnioeuropejskich. Duży wpływ na nasz sukces eksportowy ma szerokość i elastyczność naszej oferty, a także proponowanie drzwi zgodnych z najnowszymi trendami i otwartość na niestandardową produkcję. Cały czas prowadzimy też aktywne działania sprzedażowe i pracujemy nad rozszerzeniem sieci dystrybucyjnej. Biorąc pod uwagę, że systematycznie rosną wszystkie nasze kierunki eksportowe, zwiększenie udziału sprzedaży zagranicznej w przychodach grupy z notowanych w ostatnich latach dwudziestu kilku procent do 40% wydaje się realne i w zasięgu ręki - komentuje Łukasz Luto, wiceprezes i dyrektor zarządzający Porta KMI Poland.

Na zagranicznych rynkach Porta sprzedaje drzwi zarówno na rynek konsumencki, jak i inwestycyjny, gdzie wymagane są specjalistyczne certyfikaty jakościowe. Takie produkty przeważają wśród drzwi Porta dostarczanych do wschodnich sąsiadów, a także do tak odległego kraju jak Wietnam. Natomiast do państw zachodnioeuropejskich - Anglii, Francji czy Niemiec - polski producent wysyła zazwyczaj drzwi przeznaczone dla odbiorców indywidualnych.

- Niemcy, Francja i Anglia to dla nas wciąż perspektywiczne kierunki na kolejne lata. Silnie stawiamy także na rozwój sprzedaży na Ukrainie, Białorusi i w krajach bałtyckich, a także na Wietnam, który jeszcze niedawno wydawał się kierunkiem egzotycznym, a obecnie planujemy tam uruchomienie kolejnych salonów - drugiego w Hanoi oraz w Ho Chi Minh. Po doświadczeniach w tym kraju śmielej wchodzimy też na bardziej odległe rynki - wyjaśnia Łukasz Luto.

Duże znaczenie dla możliwości dalszego wzrostu eksportu w Porta KMI Poland ma uruchomiona w 2016 fabryka Porta Steel o wartości 70 mln zł, która wytwarza skrzydła i ościeżnice ze stali, będące jednym z najważniejszych produktów eksportowych dla obiorców inwestycyjnych. Nowa fabryka Porty w Ełku to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie o wysokim poziomie automatyzacji zarówno na poziomie produkcyjnym, jak i magazynowym. Pozwoliła ona firmie skokowo zwiększyć moce wytwórcze, a jednocześnie stworzyła możliwość pełnej personalizacji wyrobów przy zachowaniu szybkiego tempa produkcji. Dzięki tej inwestycji, tylko w I półroczu 2017 r. Porta zwiększyła produkcję stalowego asortymentu o 20%. Łukasz Luto szacuje, że działalność fabryki przyniesie spółce w ciągu najbliższych pięciu lat dodatkowy przychód w wysokości ok. 100 mln zł.Porta KMI Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. jest liderem w branży stolarki otworowej w kategorii drzwi wewnętrznych, wejściowych, zewnętrznych i technicznych. Spółka powstała w 1992 roku w Bolszewie k. Wejherowa. Porta KMI Poland to obecnie sześć zakładów produkcyjnych - pięć w Polsce i jeden w Rumunii: fabryka w Bolszewie produkująca skrzydła wewnątrzlokalowe, techniczne, wejściowe; dwie fabryki w Ełku - dedykowane produkcji skrzydeł ramiakowych i ościeżnic; dwie fabryki w Suwałkach - dedykowane produkcji skrzydeł i ościeżnic fornirowanych i drzwi zewnętrznych oraz fabryka Porta KMI Romania srl w rumuńskim Aradzie. Spółka zatrudnia 1600 pracowników i prowadzi sprzedaż produktów poprzez sieć ponad 100 Autoryzowanych Dealerów, posiadających salony ekspozycyjne oraz magazyny w dużych miastach Polski, współpracujących z ponad 1500 Autoryzowanymi Punktami Sprzedaży w całym kraju. Miesięcznie produkty Porta wybierane są przez 20 000 Klientów w Polsce.

źródło: Porta