PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-09-10
Efektywny system zarządzania wariantami w Porta Glas Design
Aby jeszcze szybciej i ekonomiczniej spełniać indywidualne życzenia klientów, w Porta Glas Design działa unikalna w skali całych Niemiec ...

Edgetech Europe GmbH
Gladbacher Strasse 23
52525 Heinsberg, Deutschland

tel. +49 (0)2452.964
fax +49 (0)2452.96491.11
g.janik@edgetech-europe.com
www.superspacer.com

» więcej o firmie

Szyby modelowe o ekstremalnych promieniach, iluminatory o grubości liczonej w centymetrach czy automatycznie wytwarzane poczwórne szyby zespolone - praktycznie żadne przeszklenie nie opuszcza Porta Glas Design bez elastycznego systemu ramek elastycznych Super Spacer® „ciepła krawędź" firmy Edgetech. Co roku powstaje ich około 600 kilometrów - z trendem rosnącym. Rozwija się bowiem główna grupa odbiorców, czyli rynek wysokiej jakości unikatowych drzwi wejściowych. Aby jeszcze szybciej i ekonomiczniej spełniać indywidualne życzenia klientów, w Porta Glas Design działa unikalna w skali całych Niemiec linia szkła termoizolacyjnego.

Megatrend indywidualizacji nie jest niczym nowym. Już w 1997 roku badaczka trendów Faith Popcorn opisywała istotę „egonomic": ja decyduję o indywidualnych rozwiązaniach i produktach, które będą dostosowane do mojej osoby. Myliła się tylko co do jednego, twierdząc, że wówczas ten trend osiągnął swój najwyższy punkt. Dzisiaj, w roku 2019, można mieć poczucie, że teraz nastąpiła jego nowa kulminacja.


W Porta Glas Design powstają szklane elementy do drzwi wejściowych klasy premium

Różnorodność wariantów to konieczność na rynku drzwi wejściowych

Rynek drzwi wejściowych w segmencie premium zawsze stawiał na indywidualizację zamiast na ilość. U dystrybutora z sektora branży budowlanej lub stolarza klient konfiguruje swoje indywidualne drzwi. Drewno, aluminium, stal lub tworzywo sztuczne, szczotkowane, malowane proszkowo, lazurowane lub lakierowana na kolor, z elementami szklanymi lub aplikacjami ze stali szlachetnej, w szczególności antywłamaniowe, izolowane termicznie lub akustycznie - życzenia nie są praktycznie niczym ograniczone. Wpłynięcie zamówienia do producentów wypełnień drzwi wejściowych w bardzo krótkim czasie uruchamia cały kolejny łańcuch dostaw.

Wystarczy spojrzeć choćby na różnorodność wariantów elementów ze szkła na wypełnienia drzwi wejściowych. Zajmująca się obróbką i uszlachetnianiem szkła firma Porta Glas Design z Porta Westfalica ma stale na magazynie około 160 rodzajów szkła ornamentowego. W wielu przypadkach stosowane jest własne uszlachetnianie. „Nie ma, że się nie da" - wyjaśnia menedżer produkcji Katja Neumann, „jednak życzenia klientów podlegają ograniczeniom fizycznym i ekonomicznym".

W produkcji ręcznej pielęgnuje się tradycyjne rzemiosło szklarskie. Trójkąty, elipsy i dowolne inne kształty są tam montowane w szyby zespolone. „W takich indywidualnych i niezwykle małoformatowych szybach w grę wchodzi tylko ramka elastyczna Super Spacer, którą można precyzyjnie umieszczać wzdłuż konturów" - mówi Katja Neumann. W przypadku drzwi wejściowych z elementami szklanymi dodatkowym elementem marketingowym jest „ciepła krawędź" z jej wszystkimi zaletami.


Aplikator sięga równolegle do ośmiu różnych szerokości Super Spacer®

Godny podziwu jest także zakres uszlachetniania: grawerowanie laserowe, indywidualne matowanie przez piaskowanie, aplikacje ze stali szlachetnej, zintegrowane oświetlenie LED, nałożone kryształki Swarovskiego i aplikacje szklane, lakierowanie, szlifowanie wielokrawędziowe, szkło Tiffany, szkło wypukłe lub efekty fusingu, a na życzenie możemy wykonać np. numer domu, logo firmy czy indywidualnie wymyślone wzory. Każdy praktykant w Porta Glas Design uczy się oczywiście również produkcji prawdziwego szklenia na ołów.

Zautomatyzowana produkcja szyb zespolonych w partiach

Natomiast w sąsiedniej hali panuje high tech: tutaj znajduje się unikalna w skali całych Niemiec linia do produkcji szkła termoizolacyjnego firmy LiSEC z aplikatorem. Jest ona przeznaczona do ekonomicznej produkcji standardowych przeszkleń, od podwójnych do poczwórnych, o grubości do 100 mm. W zależności od zamówienia i oczekiwań klienta, w maszynie można wykonywać ekstremalnie małe formaty od 130 x 230 mm, a także duże formaty do 1.500 x 3.000 mm na elementy boczne z pełnym przeszkleniem. Produkcja jest w pełni zautomatyzowana - od mycia, suszenia i sortowania poprzez aplikowanie ramek dystansowych, montaż szklanych wypełnień, prasowanie i uszczelnianie.

„My udostępniamy tylko przycięte szyby. W systemie produkcyjnym zapisane są wszystkie zmienne parametry, takie jak wymiary, grubość, struktura szyb, potrzebna ramka dystansowa i naniesienie uszczelniacza, a następnie linia obrabia każdy format szyb w sposób zautomatyzowany i bez ręcznych ingerencji" - wyjaśnia Katja Neumann. Taki zaawansowany system zarządzania wariantami wymaga bardzo elastycznych rozwiązań. Na przykład robot aplikacyjny może sięgać jednocześnie do ośmiu różnych szerokości i kolorów Super Spacer® T-SpacerTM Premium Plus od 8 mm do 24 mm bez konieczności wymiany rolki z szafki. Automatyzacja jest także gwarantem wysokiego poziomu jakości. Nie toleruje nawet najdrobniejszych wad na szkle ani nawet najdrobniejszych widocznych plam na ramce dystansowej.


Prawie każde przeszklenie jest wyjątkowe.

22 lat zaufania do Super Spacer®

Niedawno Edgetech świętował 30-lecie. Z tego od 22 lat zaopatruje Porta Glas Design. Firma zajmująca się uszlachetnianiem szkła już rok po założeniu zdecydowała się na Super Spacer®. Joachim Stoss z zarządu Edgetech Europe GmbH w Heinsbergu jest oczywiście z tego zadowolony. „Nasz Super Spacer jest niezwykle elastyczny pod trzema względami" - mówi Joachim Stoss. „Piankowy skład materiału umożliwia precyzyjne, równoległe aplikowanie i dopasowanie do uwarunkowanych czynnikami atmosferycznymi ruchów pompujących zespołów izolacyjnych. I po trzecie zapewnia niezbędną elastyczność do zautomatyzowanej produkcji seryjnej i wariantowej". Wszyscy renomowani producenci maszyn oferują rozwiązania do zautomatyzowanej produkcji elementów szkła termoizolacyjnego z systemami ramek dystansowych Super Spacer®, co również usprawnia cały proces produkcji. Wyeliminowane są operacje, takie jak przycinanie, gięcie i napełnianie ramek dystansowych sitem molekularnym.


źródło: Edgetech