PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-07-23
Górą zamki wielopunktowe, czyli, co wynika z przepisów towarzystw ubezpieczeniowych
Przywykliśmy uważać, że firmy ubezpieczeniowe w Polsce wymagają montowania w drzwiach zewnętrznych dwóch zamków.

Winkhaus Polska Beteiligungs Sp. z o.o. sp.k.
ul. Przemysłowa 1
64-130 Rydzyna

tel. 65 525 57 00
fax 65 525 58 00
marketing@winkhaus.pl
www.winkhaus.pl

» więcej o firmie
Czy aby na pewno? Na to pytanie odpowiadają specjaliści firmy Winkhaus.

Sięgnijmy do obowiązujących w czołowych polskich towarzystwach warunków ubezpieczenia mieszkań i domów jednorodzinnych. Okazuje się, że dwa zamki wymagane są tylko wówczas, gdy montujemy tzw. zamki wielozastawkowe (czyli takie, do których klucz ma więcej niż dwa nacięcia prostopadłe do pióra klucza). Chodzi tu o niezbyt skomplikowane zamki jednopunktowe, nieposiadające atestów. Jeśli zainwestujemy w nowoczesny zamek wielopunktowego ryglowania, zamek elektroniczny, mechaniczno-elektroniczny lub inny zamek z atestem, zasada ta przestaje obowiązywać. Jaka płynie z tego korzyść?

„Po pierwsze dysponujemy nowoczesnym rozwiązaniem, które znacznie lepiej chroni drzwi przed włamaniem aniżeli tradycyjne zamki pojedyncze.” – mówi Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus – „Ponadto nie musimy każdorazowo otwierać i zamykać dwóch zamków. Bywa to uciążliwe, zwłaszcza jeśli do każdego z zamków używamy innego klucza. Nie potrzebujemy też górnego szyldu (rozetki) osłaniającego dodatkowy zamek. To kolejna ważna zaleta, bo oszczędzamy sobie kłopotów z doborem pasującej rozety. Niedopasowana do szyldu zamka głównego rozeta może zeszpecić eleganckie drzwi. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto montować do drzwi zamki wielopunktowe. Jeśli taki zamek ma atest (przy zamkach tej klasy jest to niemal zasadą), towarzystwa ubezpieczeniowe traktują go często jako dodatkowe zabezpieczenie, uprawniające do korzystania z obniżek składki ubezpieczeniowej. Na przykład Warta udziela za zamek z certyfikatem 5 proc. obniżki składki, a PZU – nawet 20 proc.!”

Wszystkie wejścia do domu jednorodzinnego lub mieszkania zabezpieczone są pełnymi drzwiami zewnętrznymi, prawidłowo osadzonymi, zamkniętymi na co najmniej dwa zamki wielozastawkowe albo jeden posiadający atest lub zamek wielopunktowy; (…) każdy atest musi być wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub inną instytucję uprawnioną do jego wydania.

Obowiązki ubezpieczonego – zabezpieczenie mienia, zawarte w OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA Hestia 7 (1 czerwca 2009)

Wszystkie drzwi zewnętrzne lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego są zamknięte na minimum dwa zamki wielozastawkowe lub jeden zamek wielopunktowego ryglowania, lub jeden zamek elektroniczny (mechaniczno-elektroniczny), lub jeden zamek z certyfikatem.

Warunki zabezpieczenia zawarte w OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA WARTA DOM KOMFORT (maj 2008)

Wszystkie drzwi zewnętrzne prowadzące do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego są zamknięte co najmniej na dwa zamki wielozastawkowe lub na jeden zamek wielopunktowy, bądź na zamek mechaniczno-elektroniczny.

Wymogi w zakresie zabezpieczenia mienia zawarte w OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA PZU DOM PLUS (23 stycznia 2008 ze zmianami z 29 grudnia 2009)


Jakie zamki warto wybrać?
Z całą pewnością opłaca się wybrać nowoczesne zamki wielopunktowe, najlepiej z certyfikatem akredytowanej jednostki badawczej – np. firmy Winkhaus. Dla niektórych ubezpieczycieli, np. Ergo Hestii, atest na zamek jest wymogiem minimalnym, uprawniającym do wypłaty ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak wybór zamka wielopunktowego wystarcza, by spełnić minimalne warunki zabezpieczenia. Certyfikat zaś uprawnia do skorzystania z obniżki składki. Winkhaus proponuje zamki wielopunktowe typu STV, spełniające warunki zabezpieczeń określone przez popularne towarzystwa ubezpieczeniowe, jak Warta, Ergo Hestia czy PZU. Już podstawowy zamek wielopunktowy STV-M2 z jednym dodatkowym ryglem u góry i jednym na dole skrzydła odpowiada wymaganiom podwyższonej odporności na włamanie w klasie 5 i ma certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej. W myśl przepisów towarzystw ubezpieczeniowych drzwi wyposażone w taki zamek nie tylko spełniają wymagane minimum zabezpieczeń, ale często uprawniają do skorzystania z obniżki składki.
Winkhaus ma także bardziej zaawansowane technicznie zamki, jak automatycznie ryglujące STV-AV z elektrycznym sterowaniem. Otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą pilota lub przycisku to oferta dla wymagających klientów, a także dla osób, które ze względu na ograniczone możliwości poruszania się nie mogą używać klucza. Interesującym rozwiązaniem jest Blue Motion z funkcją automatycznego zaryglowania i odryglowania drzwi. Drzwi działają podobnie, jak zamek centralny w samochodzie. Można je otwierać za pomocą pilota, przycisków, kart chipowych, a nawet czytnika linii papilarnych.


Certyfikowany zamek STV-M2 z dodatkowym ryglem u góry i na dole skrzydła
nie tylko spełnia wymagania ubezpieczycieli, ale może być także podstawą
do ubiegania się o obniżki opłat.,
fot. Winkhaus


„Obniżki stawek ubezpieczeniowych przyznawane są nie bez kozery. Firmy sprzedające ubezpieczenia bardzo dobrze orientują się w skuteczności różnego typu zabezpieczeń. Dlatego nawet li tylko dla własnego bezpieczeństwa warto przyjrzeć się proponowanym obniżkom stawek. Przy ubezpieczeniu mieszkań od kradzieży z włamaniem w PZU można uzyskać aż 20 proc. obniżki (przy 30-procentowej obniżce maksymalnej) za zamek wielopunktowy z certyfikatem, ponieważ atest traktowany jest jako dodatkowe zabezpieczenie. Dla porównania – na tyle samo wyceniono monitoring prowadzony przez profesjonalną agencję ochrony mienia, choć wynajęcie ochrony będzie z pewnością znacznie droższe niż zakup odpowiedniego zamka. Lepiej więc zainwestować w dobre zabezpieczenie drzwi niż sprawić sobie strażnika. I czyż może być lepsza puenta dla artykułu o zamkach antywłamaniowych?” – podsumowuje Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.



Winkhaus Polska Beteiligungs spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Rydzynie (woj. wielkopolskie) istnieje w Polsce od 23 października 1992 roku. Jest jedną z wiodących firm należących do Grupy Winkhaus, znanego w Europie niemieckiego producenta okuć budowlanych.W Polsce firma zatrudnia około 800 pracowników.

Winkhaus Polska jest producentem i dystrybutorem okuć okiennych i drzwiowych, które sprzedaje w kraju i eksportuje do większości państw Europy Wschodniej. Poza własnymi produktami oferuje wiele innych produktów potrzebnych przy produkcji okien i drzwi. Dla stałych klientów oferuje program komputerowy do konstrukcji i kalkulacji stolarki budowlanej WHOKNA. Wersja dealerska programu WHOKNA w kapitalny sposób ułatwia współpracę i kontakty pomiędzy producentem a firmą sprzedającą stolarkę budowlaną. Swoim klientom firma zapewnia  doradztwo w dziedzinie optymalizacji i automatyzacji produkcji okien, jak również fachową pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich.

informacja na podstawie materiałów: Winkhaus Polska