PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2006-11-02
Inteligentne rozwiązania w zaporach przeciwpożarowych wysokiej klasy
Specyficzne warunki zabudowy wymagają specjalnych rozwiązań, które muszą też sprostać wysokim wymaganiom natury estetycznej – dotyczy to w szczególności zapór przeciwpożarowych.

HÖRMANN Polska Sp. z o.o.
ul. Otwarta 1
62-052 Komorniki

tel. 61 819 73 00
fax 61 810 75 75
info@hormann.pl
www.hormann.pl

» więcej o firmie
Na tym polu – zwłaszcza w dziedzinie przesuwnych drzwi przeciwpożarowych – najwyższe uznanie wśród projektantów, architektów i rzemieślników zdobył w ostatnich latach austriacki producent Tortec, należący do niemieckiej grupy Hörmanna.

Znaczną część asortymentu firmy Hörmann/Tortec stanowią produkowane pod wymiar, wysokiej jakości ekskluzywne drzwi i przepierzenia przeciwpożarowe oraz elementy ram rurowych. Ważne miejsce wśród tej części produktów zajmują przesuwne drzwi przeciwpożarowe. Każdorazowo są wykonywane wg konkretnych założeń architektonicznych, dlatego każdy produkt jest niepowtarzalny. Można je zamawiać do wszelkich możliwych rodzajów wnętrz i aranżacji.


Przesuwne drzwi przeciwpożarowe produkowane są w wersjach jedno- i dwuskrzydłowych: T30 i T90. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w centrach handlowych, domach meblowych, parkingach podziemnych i zakładach przemysłowych. Tego rodzaju drzwi i bramy wykorzystuje się tam często, ponieważ – przy niewielkim nakładzie kosztów – pozwalają bezpiecznie zamykać duże otwory drzwiowe i wjazdowe, a w przypadku produktów Hörmann/Tortec spełniają także wymogi estetyczne.

Firma Hörmann/Tortec oferuje także, wykorzystywane w sytuacjach szczególnych, drzwi przesuwne teleskopowe T30. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie małe wymiary pomieszczeń nie pozwalają na przesuwanie całego skrzydła drzwi. Skrzydło drzwi składa się w tym przypadku z kilku zachodzących na siebie elementów, co pozwala zamontować stosunkowo szerokie drzwi we wnętrzu o niewielkiej powierzchni.

Oryginalna stylistyka
Absolutnym hitem poprawiającym wygląd drzwi jest brak konieczności montażu listew maskujących na łączeniach poszczególnych elementów drzwi. Hörmann/Tortec opracował jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie, które stanowi niezawodne zabezpieczenie przed pożarem, a nie wymaga zewnętrznego maskowania – jest to bardzo wąska fuga cieniowana, która sprawia, że powierzchnia drzwi wydaje się jednolita, a poszczególne segmenty są trudne do odróżnienia. Ma to spore znaczenie dla architektów i projektantów pragnących zachować walory estetyczne urządzanych wnętrz.

W kwestii estetyki Hörmann/Tortec ma jeszcze wiele do zaoferowania. Cała ościeżnica razem z przeciwwagą kryje się w przeźroczystej obudowie, odpowiadającej tonacją kolorowi drzwi. Jeżeli drzwi zostały zamontowane w zabudowanej wnęce, szczelinę kryjącą drzwi może zamykać specjalna klapka maskująca, która sprawia, że drzwi są całkowicie niewidoczne. Klapka ta otwiera się jedynie w przypadku alarmu pożarowego i zwalnia drzwi. Do przesuwnych przepierzeń przeciwpożarowych, jako wyposażenie dodatkowe można zamówić małe drzwi awaryjne bez progu.

Przeciwpożarowe drzwi przesuwne firmy Tortec – dane techniczne
  • powierzchnia z ocynkowanej blachy stalowej pokryta okleiną
  • na życzenie pokryte farbą proszkową
  • łatwość przesuwu dzięki zastosowaniu łożysk kulkowych w poszczególnych elementach drzwi
  • niezmienna siła domykania drzwi dzięki zastosowaniu przeciwwagi
  • kontrolowane zamykanie drzwi dzięki regulatorowi prędkości przesuwu
  • niewielkie obciążenie punktowe konstrukcji ściany poszczególnymi elementami drzwi
TORTEC, lider na rynku austriackim w dziedzinie wyjątkowych rozwiązań przeciwpożarowych, z siedzibą w Wolfsegg (Górna Austria), został przejęty w maju 2006 r. przez rodzinną firmę Hörmann KG z Niemiec. Oprócz fabryki w Belgii grupa posiada w Austrii drugie zagraniczne przedstawicielstwo specjalizujące się w produkcji systemów przeciwpożarowych.

informacja na podstawie materiałów: HÖRMANN