PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-01-10
Swobodna droga na taras
Dwuskrzydłowe drzwi tarasowe mogą otwierać się do środka, jak typowe okno lub na zewnątrz.

M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z o.o.
ul. Portowa 16
76-200 Słupsk

tel. 59 841 08 00
fax 59 841 08 02
info@ms.pl
www.ms.pl

» więcej o firmie
Naturalnym uzupełnieniem tzw. „klocków", czyli wznoszonych w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku domów jednorodzinnych, były balkony. Dzisiaj coraz trudniej wyobrazić sobie nowoczesny budynek bez przestronnego tarasu.

To rozwiązanie, które wraz ze zmianami w architekturze, ale także z uwagi na swą funkcjonalność, stało się po prostu modne. Dobry projekt i wykonanie tarasu pozwala przede wszystkim na realizację koncepcji domu otwartego i w pewnym sensie pozbawionego granic. Taras umożliwia scalenie przestrzeni wewnętrznej domu, z otaczającym go ogrodem. Wraz z modą na wiosenno-letnie grillowanie, stał się też jednym z najważniejszych elementów przydomowej przestrzeni. To miejsce, w którym możemy odpocząć, zjeść obiad, usiąść w wygodnym fotelu i cieszyć się pięknem otaczającego krajobrazu.

Reprezentacyjny taras nie może być jednak tylko zwykłą, wykonaną na szybko przybudówką, dziełem przypadku. Powinien komponować się zarówno z bryłą budynku, jak i nawiązywać stylizacją do otaczającego go ogrodu. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko spędzać miło czas, ale jednocześnie zdecydowanie zmienić charakter sąsiadującego z nim pomieszczenia - najczęściej salonu. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwala optycznie go powiększyć i doświetlić.

- Aby tak było na pewno powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych jednoskrzydłowych, a przez to zbyt wąskich drzwi balkonowych, na rzecz rozwiązań znacznie bardziej funkcjonalnych - mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA - Do wyboru mamy m.in. dwuskrzydłowe drzwi tarasowe, uchylno-przesuwne, bądź podnoszono-przesuwne.

Różne rozwiązania, wiele możliwości

Dwuskrzydłowe drzwi tarasowe mogą otwierać się do środka, jak typowe okno lub na zewnątrz. Przy drzwiach otwieranych do środka, w salonie musimy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca na otwarte skrzydła, a to ogranicza możliwość swobodnej dekoracji wnętrza - przy wyjściu nie ustawimy np. donic z kwiatami. Dlatego w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się drzwi otwierane na zewnątrz.


Drzwi PATIO firmy MS więcej niż OKNA - wizualizacja

Warto podkreślić, że w odróżnieniu od typowych drzwi balkonowych, które posiadają klamkę wyłącznie od środka (taką samą jak przy oknie), drzwi tarasowe wyposażone są w dwustronną klamkę i wkładkę patentową (tak jak przy drzwiach wejściowych, co z kolei umożliwia opuszczenie domu przez taras i zamknięcie za sobą drzwi). Poza tym mogą być wyposażone w tzw. niski próg, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z tarasu osobom starszym bądź niepełnosprawnym.

Drzwi uchylno-przesuwne

Jednak znacznie większe możliwości aranżacyjne m.in. z uwagi na zupełnie odmienny system otwierania, umożliwiają tzw. drzwi uchylno-przesuwne.

- Po naciśnięciu klamki skrzydło, najpierw delikatnie wysuwa się z ramy, a następnie przesuwa równolegle do ościeżnicy po specjalnej szynie - mówi Artur Głuszcz - Takimi drzwiami możemy przeszklić otwór o szerokości ponad 3 metrów, przy czym należy pamiętać, że otwierana część to najwyżej połowa przeszklenia (część otwierana odsuwa się na część stałą). Dodatkowo posiadają one opcję uchylania, a to ułatwia nam np. wietrzenie pomieszczenia.

W tego typu systemie mamy najczęściej do czynienia z podziałem symetrycznym, ale możemy również wybrać wariant, w którym skrzydło otwierane będzie węższe od pozostałej części. - Zaletą modeli przesuwno-uchylnych jest to, że otwarte skrzydło nie zajmuje przestrzeni ani wewnątrz pomieszczenia, ani na tarasie, dlatego meble ogrodowe możemy postawić tuż przy wejściu. Zalety tego rozwiązania, jak i przystępna cena sprawiają, że obecnie są to jedne z najchętniej wybieranych drzwi tarasowych wśród kupujących - dodaje Głuszcz.

Drzwi podnoszono-przesuwne

Kolejna ciekawa propozycja to drzwi podnoszono-przesuwne. Są dostępne w wersji dwuskrzydłowej i czteroskrzydłowej, dzięki czemu możemy przeszklić ściany o szerokości nawet 6 metrów i wysokości 2,5 metra, tworząc tym samym w pełni otwarty salon, stanowiący spójną całość z tarasem. Podobnie jak w drzwiach uchylno-przesuwnych, także i w tym wypadku, jedno skrzydło zasuwa się na drugie, dlatego światło przejścia to połowa szerokości ramy przy prowadnicach dwuszynowych i dwie trzecie przy trzyszynowych.

Nazwa drzwi (tak jak i w poprzednich przypadkach) nawiązuje do sposobu otwierania - każde skrzydło najpierw delikatnie się podnosi, a później przesuwa po prowadnicy. Nie musi więc zmieniać położenia względem ramy, tak jak ma to miejsce w drzwiach uchylno-przesuwnych. Przed wizytą w sklepie warto jednak wiedzieć, że jest to system droższy od pozostałych - m.in. z uwagi na odmienną konstrukcję i zasadę funkcjonowania. Ale jednocześnie jest to również rozwiązanie najbardziej ekskluzywne, a przy tym przyjazne osobom mającym problemy ze swobodnym poruszaniem - próg można bowiem niemal w całości schować w podłodze.

Zdjęcie główne:
Drzwi uchylno-przesuwne PATIO firmy MS więcej niż OKNA

informacja na podstawie materiałów: MS więcej niż OKNA