PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-03-21
Mieszkanie bez barier - rozwiązania przyjazne niepełnosprawnym
O czym należy pamiętać aranżując komfortowe mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

tel. 34 351 05 40
fax 34 353 56 02
biuro@invado.pl
www.invado.pl

» więcej o firmie

Podstawową sprawą jest otwarta przestrzeń, umożliwiająca swobodne przemieszczanie. Wnętrze urządzone w duchu prostoty i minimalizmu, z niskimi, łatwo dostępnymi meblami, będzie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale i estetykę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania takich potencjalnie niebezpiecznych miejsc, jak kuchnia czy łazienka.

Łazienka - bezpieczna kąpiel

Idealna łazienka to taka, w której przestrzeń manewrowa ma ok. 1,5 metra, bo tyle mniej więcej wynosi pełny obrót wózka inwalidzkiego. Umywalki, poręcze i półki powinny być w miarę możliwości zamontowane nisko, tak, aby zapewnić osobie niepełnosprawnej łatwiejszy dostęp. Umywalka najlepiej jeśli jest podwieszana, gdyż postument może utrudniać podjazd. Jej spód powinien znajdować się nad kolanami siedzącego na wózku. Jeżeli decydujemy się na kabinę prysznicową to jej brodzik powinien mieć antypoślizgowe dno i być wmontowany w posadzkę na równi z podłogą. W przypadku wanny zagwarantowanie wygody i bezpieczeństwa może być trochę trudniejsze. Idealny byłby specjalny podnośnik, ale czasami musi wystarczyć życzliwa pomoc kogoś z najbliższych...

Dobrym rozwiązaniem są również specjalne deski toaletowe. Kształtem przypominają podkowę, ze względu na „niedomknięty owal" w przedniej części. Taka budowa znacznie zwiększa jej ergonomiczność. W trosce o bliską osobę można również zdecydować się na zakup bardzo praktycznej deski z funkcją podmywania, dzięki czemu codzienne czynności higieniczne będą przebiegać znacznie sprawniej.

Wygodna kuchnia

Kuchnia to miejsce, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia i bezpieczeństwo. W szafkach na naczynia zamiast tradycyjnych, świetnie sprawdzą się półki obrotowe. Lodówka powinna być niska i tym samym bardziej przystępna, a kuchenkę gazową z powodzeniem zastąpi płyta elektryczna. Piekarnik należy umieścić 40 centymetrów nad poziomem podłogi. Wówczas można z niego wygodnie korzystać w pozycji siedzącej, bez nadmiernego unoszenia rąk ani uciążliwego nachylania. Oczywiście nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że zainstalowana na odpowiedniej wysokości zmywarka jest dużo lepszym pomysłem niż zlewozmywak...

Drzwi do komfortu

Na przestrzeni całego mieszkania dużą rolę odgrywają także odpowiednie drzwi. Z tymi tradycyjnymi osoba niepełnosprawna może mieć problem. Trudno je za sobą zamknąć, a jeżeli w dodatku otwierają się do środka, to ich używanie nie będzie zbyt wygodne. Dlatego każdy model drzwi z oferty firmy INVADO można zamówić w wersji rozsuwanej. - Nasza oferta uwzględnia różne potrzeby klientów. Systemy przesuwne zarówno w wersji naściennej, jak i chowanej w ścianę, są komfortowe i ergonomiczne, a dzięki temu przyjazne również osobom niepełnosprawnym - mówi Joanna Dec-Galuk, manager ds. marketingu i rozwoju produktu firmy INVADO.

Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz są w stanie realnie zwiększyć komfort, ale i samodzielność osób niepełnosprawnych. Dlatego warto je wziąć pod uwagę adaptując mieszkanie na ich potrzeby. Uzyskana dzięki temu swoboda funkcjonowania to wielki krok w kierunku „życia bez barier".




INVADO Sp z. o.o. to jeden z najprężniej rozwijających się producentów stolarki drzwiowej w Polsce i wiodący dostawca komponentów dla przemysłu meblarskiego. Swoją pozycję rynkową buduje w oparciu o dwudziestoletnie doświadczenie oraz nieustanne inwestycje w technologię, ludzi i doskonalenie jakości. Istotnym elementem strategii rozwojowej firmy jest ochrona przyrody i respektowanie praw lokalnych społeczności. Gwarantuje to otrzymany przez firmę w 2007 roku międzynarodowy certyfikat Forest Stewardship Council, który potwierdza, że INVADO w swojej działalności racjonalnie korzysta z zasobów leśnych.

źródło: Invado