PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2008-10-08
Przewaga systemu – Okucia G-U
Systemy drzwi ewakuacyjnych dzielą się na zamknięcia ewakuacyjne i antypaniczne. Różnica pomiędzy nimi wynika z obszaru zastosowań.

G-U POLSKA Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 26
60-449 Poznań

tel. 61 650 40 00
fax 61 650 40 01
okucia@gupolska.pl
www.g-u.com/pl/PL

» więcej o firmie

Drzwi przeciwpożarowe i ewakuacyjne.

Grupa Gretsch Unitas jest znanym na całym świecie producentem i dystrybutorem okuć budowlanych. Firma powstała 100 lat temu w Niemczech, jako spółka rodzinna. Dziś może pochwalić się globalnym zasięgiem działania. G-U Polska z siedzibą w Poznaniu, należy do najważniejszych i najprężniej się rozwijających filii koncernu.

Poznańska spółka posiada w swojej ofercie niezwykle szeroka paletę okuć budowlanych obejmującą:

  • systemy ewakuacyjne i przeciwpożarowe oraz systemy zabezpieczeń
  • okucia antypaniczne wpuszczane i nawierzchniowe
  • okucia do drzwi szklanych i systemy ścian całoszklanych
  • napędy automatyczne do drzwi 1- i 2-skrzydłowych, karuzele
  • okucia do okien i drzwi przesuwnych
  • okucia do okien i drzwi z PCV, drewna, aluminium.

Oferowane okucia spełniają normy unijne związane zarówno z funkcjonowaniem, stosowaniem, jak i bezpieczeństwem mieszkań i budynków traktując kompleksowo współdziałanie mechaniki i elektroniki, także w systemach drzwi ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. G-U ciągle wzbogaca swój program produkcyjny o innowacyjne rozwiązania mające na celu polepszenie bezpieczeństwa w budynkach, stawiając na kompleksowe, przyszłościowe rozwiązania mające na celu ochronę osób przebywających w budynkach nie tylko podczas pożarów, ale we wszystkich codziennych sytuacjach zagrożenia.

Systemy drzwi ewakuacyjnych dzielą się na zamknięcia ewakuacyjne i antypaniczne. Różnica pomiędzy nimi wynika z obszaru zastosowań.

Wyjścia ewakuacyjne, zgodnie z normą DIN EN 179, są przeznaczone do budynków, w których nie podlegają one publicznemu ruchowi, i których funkcja znana jest ich użytkownikom. Należą do nich min. Również wyjścia dodatkowe w budynkach użyteczności publicznej, które przekraczane są tylko przez osoby upoważnione. Jako elementy okuć przewidziano dla nich klamki i płytki naciskowe. Istotnym jest fakt, iż końcówka klamki musi być tak wyprofilowana, aby skierowana była do powierzchni skrzydła drzwi, w celu zmniejszenia ryzyka okaleczenia. Musi też zostać zapewniona przestrzeń do chwytania klamki. Komplety okuć mogą występować w formie klamki lub klamki/gałki. Montaż odbywa się na przestrzał, a akcesoria montażowe stanowią cześć jednostki kontrolnej i opakowania.

Natomiast drzwi antypaniczne, zgodnie z normą DIN EN 1125, znajdują zastosowanie m.in. w budynkach użyteczności publicznej, w których użytkownikowi nie jest znana funkcja drzwi ewakuacyjnych, i którzy to w sytuacji awaryjnej muszą umieć je obsłużyć bez wskazówek. Sytuacja taka dotyczy na przykład szpitali, szkół, budynków administracji, portów lotniczych i centrów handlowych. Jako elementy okuć przewidziano tutaj dźwignie i listwy naciskowe, które należy zamocować po stronie ewakuacyjnej drzwi. Na stronie zewnętrznej należy zamocować odpowiednie klamki, szyldy z gałką lub ślepe. Mocowanie na przestrzał ma zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo. Okucia zewnętrzne i akcesoria montażowe są częścią jednostki kontrolnej i opakowania. W elementach drzwi 2-skrzydłowych w przypadku zastosowania przeciw zamka z ryglowaniem górnym i dolnym, skrzydło czynne winno być również wyposażone w drążek naciskowy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom w ofercie G-U pojawił się także samo ryglujący zamek serii 19 do drzwi 2-skrzydłowych z PCV. Z zamkami SECURY serii 19 i 21 dla drzwi ewakuacyjnych 1- lub 2-skrzydłowych nie jest konieczne ręczne zamykanie drzwi. Drzwi zostaną automatycznie zamknięte przez rygiel zapadkowy. Przy tym rozwiązaniu od strony wewnętrznej drzwi można zamontować klamkę, pochwyt lub drążek naciskowy. Natomiast od strony zewnętrznej sygnalizujące okucie bezpieczne, które podwyższa bezpieczeństwo antywłamaniowe. Tym samym zamki SECURY 19 i 21 będą spełniały wymagania zarówno zamków antypanicznych, jak i wymagania normy WK2 stawiane bezpieczeństwu przez ryglowanie wielopunktowe.


Możliwa kombinacja zamków serii 19 i 21 z przeciwzamkiem B 2189 lub B 1990 zapewnia ich wysokie zabezpieczenie, znajdując zastosowanie także dla drzwi 2-skrzydłowych.

Rozszerzenie dotychczasowej oferty stanowi również samozamykacz OTS 730 FER SRI, który łączy w sobie perfekcyjną technikę i prostą elegancję. Samozamykacz górny OTS 730 pozwala na płynne ustawianie siły zamknięcia do 3 do 6 zgodnie z normą 1154. OTS 730 FER SRI, z blokadą otwarcia i sygnalizatorem pożaru wg normy DIN EN 1155, jest ważnym elementem dla bezpieczeństwa takich budynków, jak szpitale, domy społeczne, domy opieki. Jego siła ukazuje się przy drzwiach przeciwpożarowych i dymoszczelnych, które na co dzień powinny być otwarte i zamykać się tylko w nagłym wypadku. Zintegrowana w szynie jezdnej, niewidoczna, elektromechaniczna jednostka blokująca utrzymuje drzwi w pozycji otwartej i obniża ryzyko uszkodzenia funkcji przeciwpożarowej przez przepływ ruchu. Tak więc otwarte przejście nie zostanie zakłócone przez zamknięte skrzydło drzwi. Oferowane rozwiązanie z niską zabudową pozwala na ustawienie kąta zatrzymania pomiędzy 75° - 150°OTS 730 FER znajduje zastosowanie w prawo- i lewostronnych drzwiach 1-skrzydłowych, natomiast OTS 730 FER SRI w drzwiach 2-skrzydłowych. Istnieje także możliwość ustawienia prędkości zamykania, blokady otwarcia i zamknięcia. Maksymalny kąt otwarcia drzwi wynosi 180o. Samozamykacz można zastosować jeśli szerokość skrzydła drzwi mieści się pomiędzy 1640 a 2800mm. Możliwa jest instalacja ze zintegrowanym w szynie ślizgowej elektromechanicznym mechanizmem zatrzymania, centralą przeciwpożarową oraz regulacją kolejności zamykania. W nagłym wypadku mechanizm zostanie uruchomiony, a drzwi zostaną zamknięte automatycznie.

Spełniając wszystkie wymagania G-U oferuje systemy okuć, w które wraz z zamkiem stanowią kompletną jednostkę. Dlatego w ofercie znajdą Państwo nie tylko samoryglujące zamki, dźwignie antypaniczne, odpowiednie klamki, szyldy z gałką, samozamykacze, ale również takie akcesoria jak, tulejka przypodłogowa, blachy zamykające, pręty rygla górnego i dolnego, śruby, trzpienie, zamki zatrzaskowe.

źródło: G-U Polska