PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-06-10
Hörmann stawia na zrównoważony rozwój
Pierwsza deklaracja środowiskowa produktu dla drzwi wielofunkcyjnych

HÖRMANN Polska Sp. z o.o.
ul. Otwarta 1
62-052 Komorniki

tel. 61 819 73 00
fax 61 810 75 75
info@hormann.pl
www.hormann.pl

» więcej o firmie

Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają certyfikaty potwierdzające, że dany obiekt został wybudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego firma Hörmann, jako pierwszy z producentów drzwi wielofunkcyjnych, zwróciła się w stronę budownictwa ekologicznego. Przedsiębiorstwo to utworzyło dla swoich drzwi wielofunkcyjnych specjalną bazę danych zawierającą informacje o ich istotnych właściwościach i jako pierwsze uzyskało dla tej grupy wyrobów deklarację środowiskową EPD - Environmental Product Declaration - opracowaną przez Instytut ift z Rosenheim.

W ten sposób powstała baza informacji o drzwiach pełniących funkcję przeciwpożarową, dymoszczelną, dźwiękoszczelną i przeciwwłamaniową, która stanowi podstawę do przeprowadzenia ekologicznej oceny budynku.

Deklaracja EPD jest sporządzana na podstawie opracowanych przez Instytut ift Zasad Kategorii Produktu, będących zbiorem wszystkich wskaźników obowiązujących dla drzwi wielofunkcyjnych i stanowi udokumentowanie zasad ekobilansu. Oznacza  to, że drzwi wielofunkcyjne wykazują przez cały swój cykl życia określone właściwości środowiskowe: od momentu dostawy surowców do ich produkcji do dnia utylizacji. Ważną rolę odgrywają tu między innymi: wykorzystanie lokalnych surowców, niestosowanie materiałów szkodliwych dla środowiska, zmniejszenie nakładów na konserwację, trwałość produktów oraz ich zdolność do recyklingu. Te istotne informacje są uwzględniane zarówno na etapie projektowania, jak i w procesie certyfikacji.  


Deklaracja środowiskowa produktu: Instytut ift z Rosenheim wydał
pierwszą deklarację środowiskową (EPD) dla drzwi wielofunkcyjnych.

Deklaracje EPD - zgodnie z ISO 14025 -  są podstawą do sporządzenia bilansu ekologicznego, a informacje w nich zawarte konieczne do uzyskania certyfikatu dla budynków spełniających wymogi zrównoważonego rozwoju. Hörmann jest pierwszym producentem drzwi wielofunkcyjnych, który posiada deklarację EPD dla swoich wyrobów.

Zdjęcie główne:
Zrównoważony rozwój:
siedziba koncernu ThyssenKrupp w Essen posiada certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (DGNB). W budynku zamontowane zostały drzwi wielofunkcyjne firmy Hörmann.

 

źródło: Hörmann