PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-01-21
Jak urządzić strefę wejścia do domu?
5 porad Czesława Suskiego,
eksperta Zakładu Stolarki Budowlanej CAL,
jak funkcjonalnie zaaranżować wejście do domu.

CAL Zakład Stolarki Budowlanej
ul. Piaskowa 5
16-400 Suwałki

tel. 87 563 11 01
fax 87 565 12 68
biuro@drzwi-cal.pl
www.drzwi-cal.pl

» więcej o firmie
Ekspert firmy CAL, Czesław Suski, przygotował dla dla czytelników portalu zestawienie najistotniejszych wytycznych, które umożliwiają zagospodarowanie wejścia do domu w praktyczny sposób.
  1. Zgodnie z zapisami prawa budowlanego drzwi zewnętrzne w świetle ościeżnicy nie mogą być niższe niż 200 cm, ani węższe niż 90 cm. Zachowanie tych wymiarów pozwoli swobodnie przemieszczać się w przejściu. Odpowiednia szerokość drzwi ułatwi także poruszanie się osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich.

  2. Zastosowanie w zamku drzwi zewnętrznych wkładki zakończonej od środka tzw. „gałką" może okazać się bardzo pomocne w przypadku konieczności natychmiastowej ewakuacji. Dzięki niej otworzymy drzwi bez szukania klucza i w krótszym czasie znajdziemy się na zewnątrz.

  3. Urządzenia grzewcze w przedsionku zaleca się sytuować w odpowiedniej odległości od drzwi zewnętrznych, aby ciepło nie wypaczało skrzydła. Grzejniki powinny znajdować się w oddaleniu minimum 150 cm, a ogrzewanie podłogowe 100 cm. Można rozważyć także całkowite zrezygnowanie z ogrzewania tego pomieszczenia, co przy wysokiej jakości drzwiach zewnętrznych może przyczynić się do obniżenia rachunków w okresie grzewczym.

  4. Poziom posadzki na zewnątrz domu powinien być niższy niż w jego wnętrzu. Pozwoli to ochronić podłogę w środku przed zawilgoceniem. Wysokość progu drzwiowego nie może być jednak wyższa niż 2 cm, aby nie stanowiła przeszkody dla osób niepełnosprawnych.

  5. Jeżeli projekt domu wymaga kilkustopniowego podejścia do drzwi zewnętrznych, szerokość schodów nie może być mniejsza niż 80 cm. Komfortowe poruszanie się po nich  umożliwi 30 centymetrowa długość i 15 centymetrowa wysokość stopni.



Zakład Stolarki Budowlanej CAL z siedzibą w Suwałkach istnieje na polskim rynku od blisko trzydziestu lat. Powstały w 1985 roku jako spółka jawna z polskim kapitałem zatrudnia obecnie ok. 120 osób. Głównym przedmiotem działalności firmy CAL jest produkcja stolarki otworowej - drewnianych drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Firma ma w swojej ofercie zarówno standardowe rozwiązania, jak i modele realizowane w oparciu o indywidualne projekty. W produkcji CAL stosuje wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak szczelina wentylacyjna, wręg antywłamaniowy, systemy drzwiowe do domów inteligentnych. Drzwi zewnętrzne Zakładu Stolarki Budowlanej CAL wytwarzane są zgodnie z normą PN-EN 14351-1. Zostały zbadane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie w zakresie umożliwiającym dopuszczenie do obrotu i oznakowanie znakiem CE. Produkty Zakładu Stolarki Budowlanej CAL sprzedawane są na terenie całego kraju. W wielu punktach sprzedaży dla kupujących dostępne są również usługi autoryzowanej grupy montażowej.

źródło: CAL