PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-09-30
Nowe wcielenie tradycyjnego domu
Dom w miejscowości Schoten to doskonały przykład gruntownej przebudowy przeprowadzonej przy użyciu systemowych rozwiązań Schüco w postaci wielkowymiarowych okien, drzwi przesuwnych ...

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

Nowoczesne materiały, transparentna powłoka i starannie rozplanowane strefy funkcjonalne - dom w belgijskiej miejscowości Schoten nawet przy uważniejszym spojrzeniu wygląda jak współczesny budynek. W rzeczywistości jest to jednak doskonały przykład gruntownej przebudowy przeprowadzonej przy użyciu systemowych rozwiązań Schüco w postaci wielkowymiarowych okien, drzwi przesuwnych i rozwiązań fasadowych.


Dom jednorodzinny w Schoten
Fot. Schüco

Dwupiętrowy budynek o powierzchni 230 m2 oryginalnie cechowała tradycyjna architektura z dwuspadowym dachem. Po kilku latach zamieszkiwania małżeństwo architektów postanowiło dostosować jego architekturę do nowoczesnych trendów, zakładających jak największą transparencję powłoki, stworzenie efektu wizualnej kontynuacji wnętrza w otoczeniu zewnętrznym i wydzielenie funkcjonalnych stref dziennych oraz nocnych. Wszystkie te zamierzenia musiały być zrealizowane z wzięciem pod uwagę efektywności energetycznej. Analiza przeprowadzona przez architektów wykazała, że wprowadzenie zmian w samej tkance budynku będzie lepszą opcją niż modernizacja. Obecnie budynek posiada przestrzenny, pełny światła układ w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców.


Materiały o chłodnym i ciepłym charakterze tworzą ciekawą kompozycję
Fot. Schüco

Od fundamentów po dach

Fundamenty i konstrukcje nośne zostały zachowane, lecz elewacje i dach przeszły gruntowną transformację. Do największych zmian należała wymiana dachu dwuspadowego na zadaszenie płaskie. W ten sposób bryła budynku zyskała wygląd modernistycznej „kostki". Równie dużą zmianą było zaplanowanie w obrębie powłoki budynku stref przeziernych i nieprzeziernych. Od strony północnej, gdzie zaplanowano strefę nocną, budynek uzyskał zamkniętą formę. Natomiast od otwartej strony południowej zlokalizowano kuchnię, jadalnię i salon. Dzięki zastosowaniu wysokiej na dwie kondygnacje ściany osłonowej wykonanej w energooszczędnym systemie fasadowym Schüco FW 50+ do pomieszczeń tych dociera maksymalna dawka światła przez cały rok. Mieszkańcy zaś mogą podziwiać szeroki widok zielone otoczenie i ogród z basenem. Systemowe rozwiązanie cechuje się bardzo wąskimi profilami. Podziały szkła są niemal niewidoczne, dlatego konstrukcja sprawia wrażenie jednolitej szklanej tafli. Kuchnię z tarasem łączą aluminiowe drzwi podnośno-przesuwne Schüco ASS 70.HI o równie subtelnym designie. Poza doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, drzwi posiadają płaski próg. Tor jezdny został wpuszczony w posadzkę na głębokość 50 mm. Dla zachowania spójności stylistycznej projektanci zdecydowali się na zastosowanie aluminiowych okien Schüco AWS 70.HI, których wygląd i kolorystykę dopasowano do wyglądu pozostałych elementów stolarki.


Ściana osłonowa od południowej strony zrealizowana w systemie Schüco FW 50+
Fot. Schüco

Dialog surowych materiałów

Swobodny dostęp światła przez wielkopowierzchniowe przeszklenia sprawił, że budynek zyskał jasny i przyjazny charakter. Wizualne bariery pomiędzy otoczeniem a wnętrzem zostały usunięte. Architekci postawili sobie ponadto cel używania tylko surowych, autentycznych w swoim wyrazie materiałów. Koncepcja ta przejawia się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Nowoczesny kształt budowli podkreśla ceglana elewacja o stonowanym odcieniu. Na tarasie zastosowano panele z naturalnego drewna, a kuchnię zdobi tradycyjne belkowanie stropu. W nawiązaniu do nurtu modernistycznego w architekturze zastosowano również duże powierzchnie z surowego betonu oraz neutralne akcenty w postaci lakierowanych na jednolity kolor profili z aluminium i stali.

Zdjęcie główne:
Ściana osłonowa od południowej strony zrealizowana w systemie Schüco FW 50+
Fot. SchücoSchüco - Systemowe rozwiązania okien, drzwi, fasad i produktów solarnych

Dzięki światowej sieci partnerów, architektów, projektantów i inwestorów firma Schüco International KG tworzy zrównoważone powłoki budynków, skupiając szczególną uwagę na człowieku i jego potrzebie pozostawania w harmonii z naturą i technologią.

Spełnieniu najwyższych wymagań w zakresie wzornictwa, komfortu i bezpieczeństwa towarzyszy efektywność energetyczna, przyczyniająca się do redukcji emisji CO2 i ochrony konwencjonalnych źródeł energii. Firma oraz jej trzy oddziały - Konstrukcji Aluminiowych i Stalowych, Konstrukcji z PVC-U i Nowych Energii dostarczają szerokiej gamy produktów do budynków nowych i modernizowanych, zapewniając spełnienie indywidualnych wymagań we wszystkich strefach klimatycznych. Firma Schüco, z ponad 5 000 pracownikami oraz 12 000 firm partnerskich, aktywnie działa w 78-u krajach na całym świecie. W 2012 roku osiągnęła roczny obrót na poziomie 1,8 miliarda Euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

źródło: Schüco