PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-03-03
Stal, aluminium, drewno – korzyści z wyboru drzwi aluminiowych
W przeciwieństwie do drzwi z drewna, drzwi aluminiowe nie wymagają konserwacji i malowania co kilka lat.

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Drzwi wejściowe to jeden z elementów, na który zwracamy największą uwagę przy budowie czy remoncie domu. Podejmując decyzję o wyborze materiału, z którego są wykonane, często nie doceniamy tworzywa, jakim jest aluminium. Warto jednak poznać jego zalety, nierzadko większe w porównaniu z drewnem czy stalą.

Nie wymagają konserwacji

Stal, drewno i aluminium to najbardziej popularne materiały wykorzystywane do produkcji drzwi wejściowych. Drewno to elegancki, naturalny materiał, jednak ma swoje wady, do których należy m.in. podatność na warunki atmosferyczne. Z tego powodu drewniane okna czy drzwi wymagają okresowej konserwacji - należy je od czasu do czasu zeszlifować i pomalować. Stan powłoki lakierniczej drzwi drewnianych należy sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku, jesienią oraz po okresie zimowym. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na zewnętrzne powierzchnie ram. W przypadku stolarki drewnianej, gdy powierzchnia ram i ościeżnic pomalowana jest lakierem przezroczystym, trzeba ją odnawiać co 4 do 6 lat. Powłokę z farby kryjącej - co 5-8 lat.

W przeciwieństwie do drzwi z drewna, drzwi aluminiowe nie wymagają konserwacji i malowania co kilka lat. Powłoka lakiernicza oraz kolor pozostaje w niezmienionym stanie przez wiele lat, co pozwala na oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Poza tym aluminium jest metalem lekkim, odpornym na działanie wilgoci i spełniającym wymagane tłumienie akustyczne w budownictwie.

Zadaszenie wejścia zbędnym elementem

Producenci drzwi stalowych i drewnianych zalecają osłonięcie wejścia daszkiem w celu ochrony przed wysoką temperaturą oraz wilgocią. W przeciwnym wypadku w okresie letnim słońce będzie intensywnie wysuszać drzwi drewniane, które mogą rozsychać i odkształcać się. Podobne zjawisko występuje w konstrukcji stalowej - drzwi nagrzane od słońca będą się rozszerzać i wypaczać. Działanie wody (śnieg, deszcz) również bardzo niekorzystnie wpływa na geometrię skrzydła, powodując wypaczenia, odkształcenia. W czasie opadów wilgoć wnika w drewno, co może w rezultacie doprowadzić do gnicia i zagrzybienia drzwi. W przypadku tańszych drzwi stalowych, nieodpornych na wpływ promieniowania UV, może nastąpić wyblaknięcie koloru.

Ze względu na swoje właściwości drzwi aluminiowe nie wymagają zadaszenia. Pozwala to nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale również na pełną swobodę aranżacji wejścia do domu - producent drzwi nie wymaga od użytkownika dodatkowych elementów zapisami gwarancyjnymi, a daszek staje się tym samym zbędny - zapewnia Marlena Madej, Menedżer Produktu Aluminium z firmy ALUHAUS, należącej do Grupy OKNOPLAST.

Brak przeciwwskazań dla ogrzewania przedsionka

Producenci drzwi drewnianych zastrzegają, że gwarancja na ich drzwi jest ważna tylko, gdy drzwi zamontowane są w odległości co najmniej 100-150 cm od grzejnika. Aby drzwi pracowały prawidłowo zalecają, by przedsionek był nieogrzewany. W takim przypadku spełnienie wymagań gwarancyjnych wymusza również rezygnację z ogrzewania podłogowego. Duże różnice temperatur między zewnętrzną i wewnętrzną stroną drzwi mogą bowiem spowodować wypaczenie skrzydła, które objawia się nieszczelnością, trudnościami z zamykaniem czy też ocieraniem o ościeżnicę. Przy niskiej temperaturze znacznie spowolnione jest również odparowywanie wody, która zalega na powierzchni skrzydła, spływa po nim i zamarza. Wilgoć wnikająca w miejsca, gdzie uszkodzeniu uległa powłoka lakiernicza powoduje np. łuszczenie się farby i w konsekwencji niszczenie drewna. Szczególnie narażonymi na to miejscami są spód skrzydła i ościeżnicy, gdzie przy złym zabezpieczeniu i konserwacji wilgoć ma łatwy dostęp do niezabezpieczonego drewna.

Zniwelowany efekt bimetalu

W przypadku znacznej różnicy w temperaturze powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, drzwi zaczynają się wykrzywiać - zimą kurczą się, a latem rozszerzają. Drewno jest materiałem, które kiedy się odkształci, wypaczenie pozostaje. Stal - podobnie jak aluminium - wraca do pozycji wyjściowej, ale za to wykrzywia się znaczniej bardziej. Często do tego stopnia, że w okresie wysokich temperatur możemy mieć problem z otworzeniem drzwi.

Drzwi aluminiowe mają tę przewagę nad drewnem, że poprzez innowacyjny system przekładek termicznych możliwe stało się wyeliminowanie efektu bimetalu - wyginania się skrzydła pod wpływem nagrzewania/oziębiania. Jeśli jesteśmy w stanie zapanować nad tym zjawiskiem na etapie produkcji drzwi, staje się zupełnie zbyteczne stawianie wymagań użytkownikowi dotyczących nieogrzewania przedsionka czy zadaszenia wejścia. Wybierając drzwi aluminiowe zyskujemy zatem pełen komfort użytkowania oraz całkowitą swobodę aranżacyjną. Tym samym wejście do naszego domu pozwala na ekspresję samego siebie, przy zachowaniu funkcjonalności drzwi - dodaje Marlena Madej.

Możliwość montażu w dowolnym momencie

Drzwi zewnętrzne drewniane można montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu i wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Wilgotność powietrza wewnątrz budynku nie powinna przekraczać 60%. Stolarka drewniana, zamontowana w obiekcie, w którym są mokre roboty, pochłania wilgoć, wskutek czego drzwi pęcznieją i przestają dobrze funkcjonować. Zupełnie inaczej jest w przypadku drzwi aluminiowych, które można zamontować w dowolnym momencie procesu budowlanego, również przed zakończeniem robót wewnętrznych.

Aluminium jest odporne na grzyby, korniki i inne szkodniki

Okna drewniane są najsłabszym materiałem, jeśli chodzi o podatność na działanie korników czy wilgoci. Zdarza się, że poszycie drzwi drewnianych (deski łączone na pióro i wpust) zaczyna gnić. Najczęściej proces rozpoczyna się od dolnej części skrzydła drzwiowego, gdyż przekrój czołowy deski jest podatny na działanie wilgoci. W drzwiach aluminiowych problem ten nie występuje, dzięki czemu przez wiele lat będą one funkcjonowały bezproblemowo i wyglądały estetycznie.

Przemyślane bezpieczeństwo

Drzwi aluminiowe oprócz zapewnienia ciepła, chronią przed włamaniem, podnosząc poziom bezpieczeństwa. Drzwi ALUHAUS, wraz z naświetlem bocznym, posiadają certyfikat w klasie RC2 oraz RC3 zgodnie z normą PN-EN 1627, co pozwala dopasować je do indywidualnych wymagań bezpieczeństwa.

Inteligentne rozwiązania w Twoich drzwiach

Wśród zaawansowanych technik otwierania drzwi, na rynku dostępny jest m.in. zamek ElektroAutomatic ALUHAUS, z możliwością uzupełnienia o czytniki biometryczne. Odryglowanie drzwi od strony zewnętrznej następuje wówczas elektronicznie, bez konieczności użycia tradycyjnego klucza. System jest przy tym całkowicie bezpieczny i wyklucza niebezpieczeństwo jakiejkolwiek manipulacji osób niepowołanych. Dla wybranych modeli pochwytów istnieje również możliwość zastosowania podświetlanego sensora dotykowego, który w połączeniu z silnikiem elektrycznym i zasuwnicą ryglowaną automatycznie zapewnia możliwość wejścia bez użycia klucza, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego doszczelnienia drzwi.

Drzwi do... lepszego zużycia energii?

Stolarka aluminiowa jest nie tylko trwała i łatwa w utrzymaniu. Gwarantuje również optymalną izolacyjność termiczną oraz wiatro- i wodoszczelność, dzięki czemu zapewnia niższe koszty zużycia energii i większy komfort. A to również kierunek zgodny ze zmianami w prawie budownictwa, które coraz mocniej kładzie nacisk na materiały energooszczędne. Przy wyborze drzwi zawsze należy kierować się wielkością współczynnika Ud - im niższy, tym lepsza izolacja termiczna. Oszczędność energii to nie tylko ulga dla portfela - warto pamiętać, że korzysta na niej także środowisko naturalne - przekonuje Marlena Madej z ALUHAUS.



Marka ALUHAUS wyspecjalizowana jest w produkcji aluminiowych drzwi wejściowych i szklanych elewacji o niepowtarzalnej estetyce. Stolarka ALUHAUS wyróżnia się eleganckim wyglądem oraz nowoczesnym wzornictwem. Flagowym produktem marki są drzwi zewnętrzne, produkowane zgodnie z hasłem „Drzwi to wizytówka domu", tak by minimalizować straty energii w budynku, a równocześnie umożliwić klientowi stworzenie wejścia podkreślającego szczególny klimat jego domu. Innowacyjne rozwiązania technologiczne zastosowane w drzwiach ALUHAUS znacząco wyprzedzają standardy rynkowe.

W ofercie marki ALUHAUS, należącej do Grupy OKNOPLAST znajdziemy bogaty wybór drzwi zewnętrznych, charakteryzujących się wysoką jakością i nowoczesnym wzornictwem. Drzwi sygnowane marką ALUHAUS odpowiadają najwyższym wymaganiom w zakresie designu, funkcjonalności i parametrów technicznych. Linie produktowe Elite, Modern i Klassik pozwalają na idealne dopasowanie drzwi do rodzaju i charakteru obiektu. Wszystkie modele dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, do wyboru są kolory palety RAL, kolory strukturalne i drewnopodobne. W linii Elite kolor drewnopodobny powstaje w technologii Decoral, która umożliwia wykonanie rysunku słojów drewna, co znacznie podnosi estetykę drzwi. Zaletą jest także możliwość idealnego dopasowania odcieni okien z oferty OKNOPLAST. Drzwi marki ALUHAUS osiągają współczynnik przenikania ciepła Ud już od poziomu ≤0,8 W/m²K, dzięki czemu mogą być stosowane w budynkach pasywnych. Całkowita grubość drzwi ALUHAUS dochodzi do 90 mm, w takim przypadku panel zbudowany jest z dwóch 3-milimetrowych blach aluminiowych, a przestrzeń między nimi wypełniona materiałem o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Producent zadbał także o bezpieczeństwo proponując szereg dodatków, zwiększających odporność drzwi na włamania. Można wyposażyć je w okucia spełniające najwyższe wymagania klasy antywłamaniowej RC3, antywłamaniowe wkładki zamka, szyby antywłamaniowe oraz wielopunktowe zamki listwowe z optymalnym rozstawieniem kaset ryglujących na całej wysokości drzwi. W ofercie ALUHAUS dostępny jest także niezwykle wygodny i bezpieczny system automatycznego otwierania drzwi za pomocą klawiatury numerycznej, czytnika linii papilarnych lub modułu bluetooth, który umożliwia otwarcie drzwi przy użyciu smartfonu.

Wejdź na www.aluhaus.com.pl i skonfiguruj swoje drzwi. Zobacz naszą kolekcję drzwi wejściowych i dostosuj model do swoich potrzeb. Prosty konfigurator pozwala na użycie wizualizacji modelu drzwi, doboru koloru i wymiaru konstrukcji.

źródło: Oknoplast