PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-01-17
CAL - PAL!
Od ponad roku CAL ma w ofercie drzwi drewniane w antywłamaniowej klasie RC3. Są one wyposażone w specjalnie dla CAL zaprojektowane zamki Winkhaus.

CAL Zakład Stolarki Budowlanej
ul. Piaskowa 5
16-400 Suwałki

tel. 87 563 11 01
fax 87 565 12 68
biuro@drzwi-cal.pl
www.drzwi-cal.pl

» więcej o firmie

Od ponad roku CAL ma w ofercie drzwi drewniane w antywłamaniowej klasie RC3. Są one wyposażone w specjalnie dla CAL zaprojektowane zamki Winkhaus. Wdrożenie poprzedzone było rzetelnym okresem badań i prób technologicznych. Certyfikacja przebiegła bezproblemowo i przeczuwaliśmy, że klasa RC3, to nie wszystko na co je stać. Postanowiono to sprawdzić w warunkach bojowych.

Do prób przystąpiono na strzelnicy zaprzyjaźnionego klubu w Strzelcowiźnie na Suwalszczyźnie.

W sobotę, w słoneczne i mroźne popołudnie, tuż po zajęciach strzelców, zamontowano drzwi w specjalnym stojaku, który miał zagwarantować im stabilność.

Na pierwszy ogień poszła broń krótka, cztery pistolety: 2xCZ, XDL i Beretta, wszystkie kalibru 9x19. Czterech strzelców ustawionych w odległości dziesięciu metrów strzelających jednocześnie robiło na obserwatorach duże wrażenie, na drzwiach - zdecydowanie mniejsze. Ponad dwadzieścia ołowianych pocisków utknęło w warstwie sklejki na pierwszej stalowej płycie oraz w ramiakach pionowych drzwi. Po drugiej stronie drzwi nie było nawet śladu.


Wniosek: jest dobrze, z krótką bronią nie podchodź.

Skoro jest dobrze, to zwiększono siłę ognia. Druga próba, to dwa popularne „Kałachy" 7,62x39 i Tantal 5,45x39. Z odległości dwudziestu metrów poszło kilka ostrych serii. Jak można się było spodziewać efekt był zdecydowanie lepszy. Połowa pocisków przebiła się na drugą stronę - reszta pozostała w środku, zatrzymała je druga stalowa płyta.

Czas na najcięższy sprzęt: Mosin z najpopularniejszym w NATO pociskiem 7,5x54 z 20 m. Nie dawano CALusiom najmniejszych szans, jednak dzielnie stawiły opór podobny jak w przypadku Kałasznikowów i Tantala.

Wnioski: drzwi stoją i nie można ich sforsować, ale lepiej się za nimi nie chowaj, gdy po drugiej stronie jest oddział z karabinami.

Na dokładkę użyto broni myśliwskiej. Strzelba 12/70 z najbliższej możliwej odległości ok. 3m. Śrut zatrzymał się w pierwszej warstwie sklejki.

Wniosek: używaj, jeśli chcesz porysować lakier na drzwiach CAL.

Przyszła dziewczyna i pozamiatała. Na koniec do zabawy przyłączyli się znajomi z innego klubu ze sportowym karabinkiem produkcji naszego sojusznika zza Wielkiej Wody Smith & Wesson M&P15. Skuteczność ostrzału 100%, wszystkie pociski znalazły drogę na drugą stronę drzwi.

Przyjemność i komfort strzelania były wręcz nie do opisania - wiedzą ci, którzy spróbowali.

Wniosek: całe szczęście, że nie jest to najbardziej popularna broń w naszym teatrze działań.

Podczas strzelania zwracano uwagę, żeby kierować ogień w okolicę zawiasów i zamka, jednak przestrzeliny nie otworzyły drogi do sforsowania drzwi. Uszkodzone wkładki wręcz uniemożliwiają odryglowanie zamka, a żeby przestrzelić wszystkie pięć punktów ryglowania lub cztery zawiasy trzeba byłoby nie byle jakiej kanonady ze sprzętu o odpowiednim kalibrze.

Na koniec ostatnia brutalna próba otwarcia - wydawałoby się osłabionych strzelaniną - drzwi za pomocą dziesięciokilogramowego młota. Bez powodzenia.

Drzwi po powrocie do firmy rozebrano na części pierwsze i poddano szczegółowej analizie. Wnioski przydadzą się na przyszłość.

UWAGA. Próby na strzelnicy przeprowadzone były bez odniesienia do jakichkolwiek norm.

Poza tym, że były świetną zabawą, dostarczyły wiedzy na temat granic wytrzymałości produkowanych przez CAL drzwi oraz doświadczeń na przyszłość do konstruowania modeli w jeszcze wyższych klasach antywłamaniowości jeszcze lepiej chroniących mieszkańców domu.



Zakład Stolarki Budowlanej CAL z siedzibą w Suwałkach istnieje na polskim rynku od blisko trzydziestu lat. Powstały w 1985 roku jako spółka jawna z polskim kapitałem zatrudnia obecnie ok. 120 osób. Głównym przedmiotem działalności firmy CAL jest produkcja stolarki otworowej - drewnianych drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Firma ma w swojej ofercie zarówno standardowe rozwiązania, jak i modele realizowane w oparciu o indywidualne projekty. W produkcji CAL stosuje wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak szczelina wentylacyjna, wręg antywłamaniowy, systemy drzwiowe do domów inteligentnych. Drzwi zewnętrzne Zakładu Stolarki Budowlanej CAL wytwarzane są zgodnie z normą PN-EN 14351-1. Zostały zbadane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie w zakresie umożliwiającym dopuszczenie do obrotu i oznakowanie znakiem CE. Produkty Zakładu Stolarki Budowlanej CAL sprzedawane są na terenie całego kraju. W wielu punktach sprzedaży dla kupujących dostępne są również usługi autoryzowanej grupy montażowej.

źródło: CAL