PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-06-22
Transparentna przestrzeń nie tylko w biurze
Szkło w ciągu ostatnich lat stało się jednym z najchętniej wykorzystywanych, szczególnie przez architektów wnętrz, materiałów budowlanych.

CDA Bufab Sp. z o.o.
ul. Robotnicza 60
53-608 Wrocław

tel. 71 797 80 28
fax 71 797 80 27
biuro@cdapolska.pl
www.cdapolska.pl

» więcej o firmie

Szkło w ciągu ostatnich lat stało się jednym z najchętniej wykorzystywanych, szczególnie przez architektów wnętrz, materiałów budowlanych. Wprowadza do wnętrz światło, nadaje mu nowoczesnego, lekkiego charakteru i dodaje przestronności.

Ze względu na swoje walory zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne szkło, niezależnie od przeznaczenia budynku, wykorzystywane jest na wiele sposobów. Spotkamy je w postaci elementów elewacji, ścianek działowych, daszków, balustrady czy drzwi. Odnajdziemy je w przestrzeniach biurowych, domach jednorodzinnych, czy obiektach użyteczności publicznej. Szczególne możliwości daje podczas urządzania wnętrz, zapewniając szerokie możliwości aranżacyjne.


Szkło w biurowym wydaniu

Biura to przestrzenie, w których szklane elementy znajdziemy pod różną postacią. Ze względu na swój metraż jak i wysokość, pozwalają przeważnie na zastosowanie efektownych, dość wysokich tafli szkła, pełniących rolę ścianek działowych. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają swobodnie wmontować w nie drzwi, a w sytuacjach, w których wymagana jest pewnego rodzaju modułowość przestrzeni, zapewnić ją mogą systemy składano - przesuwne lub składano - harmonijkowe. Z ich pomocą jedną, większą salę można sprawnie zamienić w kilka mniejszych, wykorzystywanych podczas szkoleń czy spotkań w mniejszym gronie. Co więcej, rozwiązania te zastosować można również w mniejszych pod względem powierzchni przestrzeniach, szczególnie w biurach typu open space, w których szklana ścianka działowa, dzięki swojej transparentności, zapewni własną przestrzeń każdemu z pracowników, bez utraty na elegancji wystroju czy przestronności biura. - Na etapie budowy deweloper nie dostosowuje powierzchni biurowych do wymagań potencjalnych najemców, bowiem najczęściej na tym etapie nie są oni jeszcze znani - komentuje Joanna Kamuda, dyrektor ds. marketingu w CDA Polska. - Dopiero później najemca urządza je według swoich wymagań. Wykorzystanie w tym celu systemów składano-przesuwnych oraz składano-harmonijkowych daje możliwość swobodnej aranżacji biura według własnych potrzeb, bez konieczność ingerowania w trwałe elementy budynku. Jeżeli jednak zmieni się najemca, ścianki te są proste w demontażu, można też zastąpić je innym rozwiązaniem - dodaje.

Jeśli jednak przezroczyste szkło powoduje zbyt niskie poczucie komfortu pracy ze względu na brak prywatności, można z powodzeniem zastąpić je mleczną lub kolorową taflą. Ponadto, na rynku dostępne są również rozwiązania pozwalające na regulację stopnia przezroczystości szkła. Możliwe jest to dzięki umieszczeniu między taflami szkła folii zawierającej ciekłe kryształy, które pod wpływem pola elektrycznego porządkują się, na skutek czego szkło w ułamku sekundy staje się przezierne. Z kolei w siedzibach firm, w których design stanowi kluczowy element działalności, można wykorzystać szkło termoformowane lub fusingowe, których bezsprzeczną zaletą jest wyjątkowy charakter, jaki nadają wnętrzom.

Z powodu optycznej lekkości konstrukcji jak również prostoty w konserwacji, w wielu budynkach spotkamy nierzadko także szklane zadaszenie nad wejściem. Materiał ten wykorzystywany jest również jako element elewacji, która dzięki różnorodnym kształtom, barwom, jak również sposobom montażu, zyskuje kompletnie nowe, zaskakujące wykończenie. Jednocześnie modułowe ściany w aluminiowych profilach odnajdziemy w salonach sprzedaży czy w obiektach wystawienniczych. - Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na montaż różnorakich szklanych tafli we wnętrzach - zapewnia Joanna Kamuda. - Mowa tutaj przede wszystkim o systemach ścian działowych (ramowych i bezramowych), systemach składano-przesuwnych oraz składano-harmonijkowych, czy mocowaniach punktowych z wykorzystaniem dystansów, rotul regulowanych oraz przegubowych - dodaje.


Choć ze względu na swoją wizualną lekkość szkło wydaje się być delikatne, może mieć ono dobre właściwości akustyczne, o ile zastosowane zostanie specjalne szkło posiadające między taflami transparentną folię (tzw. ESG z folią Silence), która zapewni pożądane właściwości akustyczne. - Jeżeli chcemy zapewnić izolacyjność akustyczną, najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie całego, kompletnego systemu, obejmującego również zestaw uszczelek oraz podkładek - podpowiada Joanna Kamuda - Spójny system może mieć izolacyjność nawet na poziomie 37 dB - dodaje.

Szklane zacisze

Choć mogłoby się wydawać, że za sprawą swojego minimalistycznego charakteru, szkło znajdzie zastosowanie przede wszystkim w budownictwie komercyjnym, z powodzeniem wykorzystuje się je także w domowym zaciszu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są szklane balustrady na tarasach lub balkonach, a także montowane przy schodach. - To prosty i efektowny sposób na zabezpieczenie balkonu bez poczucia, że odcinamy się od otoczenia - dodaje Kamuda. - Z kolei szklane balustrady mocowane wewnątrz tworzą oryginalne połącznie z kaflami oraz posadzkami imitującymi beton lub stare drewno, zaś subtelne mocowanie punktowe jak np. Piemonte pozwoli na pełną ekspozycję szklanej tafli - podsumowuje. W przypadku balustrad dostępne są również balustrady samonośne, które sprawdzą się na spocznikach oraz tarasach, a także balustrady słupkowe, stosowane najczęściej na zewnątrz.

Szczególnym zainteresowaniem darzą szkło projektanci loftów, które ze względu na swój metraż, umożliwiają im puszczenie wodzy fantazji. Imponujące, sięgające sufitów systemy przesuwne pełnią wówczas funkcje tradycyjnych, betonowych ścian, a łazienki nierzadko oddzielone są od reszty mieszkania jedynie szklaną taflą. Połączenie surowego, loftowego wnętrza, z pięknem minimalistycznego szkła oraz eklektycznymi meblami daje niezwykle designerski, nowoczesny efekt, charakterystyczny dla wielkomiejskich metropolii. - W przypadku wysokich pomieszczeń, w tym również loftów, należy jednak pamiętać o tym, że ciężar szklanej tafli mierzącej więcej niż 3,5 będzie bardzo duży i większość dostępnych na rynku rozwiązań nie jest do niego dostosowana - podpowiada Kamuda.


Z kolei w małych mieszkaniach, a szczególnie kawalerkach, mleczne szkło może zostać wykorzystane jako ścianka działowa oddzielająca od siebie poszczególne strefy funkcyjne. - Nie musi ona sięgać aż do sufitu, ale na przykład mieć 2/3 wysokości mieszkania. To bardzo powszechny zabieg, gdy chcemy oddzielić część sypialnianą od salonu lub odseparować kuchnię od reszty mieszkania - dodaje Kamuda. Szkło będzie pomocne również podczas aranżacji małych i nietypowych łazienek, którym nie odbiorą optycznej przestrzeni. Umożliwią to m.in. okucia do kabin prysznicowych, pozwalające na wychylnie drzwi nawet o 180°.

Alternatywnych metod zastosowania szkła jest bezsprzecznie wiele. Wykorzystać można je projektują nawet loggie, lub portfenetry. Może spełniać także rolę jedynie dekoracyjną lub stanowić element konstrukcyjny mebli. W konsekwencji jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraźnia projektanta.

źródło: CDA