PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-01-16
Wchodzić, czy też nie wchodzić ...
Wybrać drzwi piękne, które będą zachęcać do wejścia, czy może „drzwi-twierdzę", które odstraszą najwytrawniejszego włamywacza?

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie
A może wszystko w jednym: bezpieczne, wygodne, szczelne i do tego piękne? Przyjrzyjmy się, jakie są możliwości.

Użytkownicy nie zdają sobie często sprawy, że na ich drzwi składa się tak wiele różnych elementów: skrzydło, ościeżnica, płycina drzwiowa, próg, zawiasy, zabezpieczenia antywyważeniowe po stronie zawiasów, uszczelnienie progowe, klamka z szyldem, zamek główny i zamki dodatkowe, wkładka, klucz, rygiel główny i rygle dodatkowe, zapadka, sztywny łańcuch, elektrozaczep, a także... pilot do zdalnego sterowania.


fot. Roto

W jakiej sytuacji na które rozwiązania się zdecydować i z czego w łatwy sposób korzystać, najlepiej prześledzić na konkretnych przykładach.


Szczelnie przyleganie skrzydła drzwi do ościeżnicy zapewni wyposażenie ich w kilka punktów ryglowania. Dlaczego jest to tak ważny aspekt? Ponieważ szczelne przyleganie zwiększa izolację termiczną i akustyczną oraz przeciwdziała wypaczaniu się drzwi. Najprostszym sposobem by tę szczelność osiągnąć jest zastosowanie zamka listwowego z wielopunktowym ryglowaniem, który dociska drzwi po stronie klamki w maksymalnie 6 punktach ryglujących, plus zapadka klamki. Takie możliwości dają listwowe zamki Roto DoorSafe, dzięki którym nie trzeba stosować kilku zwykłych zamków pojedynczych. Do wyboru pozostaje rodzaj rygla, który może mieć kształt haka, rolki ryglującej V, bolca albo też może to być rygiel obrotowy (twister).


Rygle w postaci: rolki, bolca, rygla obrotowego i haka
fot. Roto

Wielopunktowe zamki DoorSafe ryglują drzwi we wszystkich punktach jednocześnie. W zamkach mechanicznych obsługiwanych ręcznie, można je ryglować przekręcając klucz we wkładce bębenkowej lub przez podniesienie klamki.

Ryglowanie przez przekręcenie klucza jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem obsługi drzwi w Polsce, ale także w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Często po wewnętrznej stronie drzwi znajduje się klamka, a po stronie zewnętrznej nieruchoma gałka, dzięki czemu drzwi od zewnątrz można otworzyć jedynie przy użyciu klucza.

W zamkach uruchamianych poprzez uniesienie klamki, czynność ta powoduje wysunięcie rygla głównego i rygli dodatkowych. Co zyskujemy? Prosta czynność - podniesienie klamki, nie pozwala na otwarcie drzwi od zewnątrz oraz zapewnia stały równomierny docisk, czyli lepsze parametry szczelności. Przekręcenie klucza dodatkowo blokuje zamek w stanie zaryglowanym. Rozwiązanie to jest bardzo powszechne w krajach skandynawskich i w krajach Beneluxu.


Zamykanie drzwi przez uniesienie klamki oraz kluczem
fot. Roto

W bardziej zaawansowanej technologicznie wersji zamka wielopunktowego - Tandeo, drzwi automatycznie ryglowane są w dwóch punktach tuż po dotknięciu skrzydła do ościeżnicy. Jeśli na zewnątrz zamontowany jest nieruchomy pochwyt, drzwi są zawsze bezpiecznie zaryglowane, a od wewnątrz otwiera się je w tradycyjny sposób klamką. Dodatkowe ryglowanie zamka głównego przez przekręcenie klucza włącza tzw. tryb nocny. Ponowne otwarcie drzwi jest możliwe tylko kluczem.


Rygle bolcowe w zamku Tandeo: automatyczne ryglowanie w 2 punktach
fot. Roto

W zamku w pełni automatycznym, Eneo C, drzwi ryglowane są automatycznie po domknięciu w trzech punktach. Dzięki wyposażeniu w elektromagnes możliwe jest otwieranie takich drzwi przy pomocy pilota albo domofonem. Alternatywnie zastosować można do ich otwierania klawiaturę kodującą, albo podłączyć któryś z systemów kontroli dostępu: skaner odcisków palca lub tęczówki oka. Obok pewnego ryglowania w 3 punktach zamek pozwala na ograniczenie dostępu do pomieszczeń tylko dla osób uprawnionych. Zamek może być stosowany jako certyfikowane rozwiązanie do drzwi ewakuacyjnych zgodnie z normą DIN EN 179.


Roto Eneo: otwieranie na pilota lub za pomocą systemów kontroli dostępu
fot. Roto


Otwieranie drzwi z zamkiem Eneo przez odcisk linii papilarnych
fot. Roto

O szczelność drzwi można i należy zadbać także na progu, by ciepło nie uciekało dołem. Automatyczne uszczelnienie progowe montowane w drzwiach wysuwa się samoczynnie wraz z ich domknięciem. Profil silikonowy i uszczelka szczoteczkowa poprawiają szczelność akustyczną drzwi oraz redukują straty ciepła.

W systemie izolowanych termicznie progów dopasowanych do dostępnych na rynku profili do drzwi z drewna i PVC progi Roto Gluske BKV mają maksymalną wysokość 20 mm. Można je stosować w związku z tym do pomieszczeń bez barier zgodnie z normą DIN 18025. Umożliwia on zintegrowanie blachy zamka u dołu drzwi, co zwiększaj ich właściwości antywyważeniowe oraz zapewnia ochronę przed zacinającym deszczem. Szerokość progu wynosi od 40 do 120 mm. Progi te można stosować także do drzwi balkonowych.


System niskich progów Roto Gluske BKV do mieszkań bez barier
fot. Roto

Do drzwi wejściowych należy dobrać również odpowiednie zawiasy mocujące drzwi w ościeżnicy. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy są one przeznaczone do drzwi z drewna, PVC czy z aluminium. Zawiasy Roto DoorLine do PVC i drewna wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia antywyważeniowe, którymi są dodatkowe trzpienie stalowe, mocowanie specjalnymi wkrętami oraz opatentowane zabezpieczenie drzwi przed zdjęciem, kiedy są zamknięte. Natomiast zawias Roto BKV 80/120 ATB do drzwi wejściowych z aluminium o dużej częstotliwości otwierania, polecany jest do budownictwa obiektowego. Konstrukcja modułowa pozwala na łączenie różnych modułów zawiasu i wyposażenia:
BKV 80 ATB, dwuczęściowy, o wysokości 80 mm przeznaczony jest do skrzydeł o masie do 120 kg, a BKV 120 ATB - trzyczęściowy, o wysokości 120 mm - do 160 kg.

Zawias w nowoczesnej stylistyce o lekko zaoblonych kształtach.

Wygląd zawiasu jako widocznego elementu na drzwiach odgrywa ważną rolę w decyzji o zakupie. Małe, kompaktowe zawiasy w formie walca stają się coraz bardziej popularne. 


Zawiasy walcowe i nawierzchniowe do drzwi z drewna i z PVC


Zawiasy Roto BKT 80/120 ATB do drzwi z aluminium

Jakie więc drzwi wybrać? Drzwi do sejfu jako wejście do mieszkania byłyby nieco nieporęczne. W związku z tym lepiej zdecydować się na rozwiązania, które nie tylko gwarantują bezpieczeństwo, ale są jednocześnie wygodne w obsłudze.

źródło: Roto