PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2020-05-20
Transparentna architektura w najlepszym wydaniu
Wszędzie tam, gdzie holistyczne planowanie architektoniczne łączy się z profesjonalnym wykonawstwem i indywidualnymi zamysłami ...

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

Wszędzie tam, gdzie holistyczne planowanie architektoniczne łączy się z profesjonalnym wykonawstwem i indywidualnymi zamysłami inwestora, powstają niebanalne projekty budynków. Idealnym przykładem takiej niecodziennej realizacji jest dom jednorodzinny z panoramicznymi przeszkleniami przesuwnymi.


Budynek otwiera się szeroko na ogród, dzięki zastosowanym na
obydwu poziomach drzwiom przesuwnym Schüco ASS 77 PD.SI.

Fot. Schüco/ Olaf Herzog

Ten nowoczesny budynek jednorodzinny powstał na działce deweloperskiej, na której istniała już wcześniejsza zabudowa. Inwestorzy zażyczyli sobie, by ich nowy dom harmonizował z zabytkowym budynkiem, wpasowywał się w górzystą topografię terenu, a jednocześnie spełniał wszelkie wymagania nowoczesnej architektury bez barier. Ponadto chcieli mieć widok na zaaranżowany na spadzistym terenie, rozległy ogród. Żelbetowa struktura została wbudowana w zbocze i posadowiona na działce w taki sposób, by pozostawić jak najwięcej wolnej powierzchni. Od strony ulicy widoczna jest tylko jedna kondygnacja budynku. Jego dość rozbudowana, dwupoziomowa struktura otwiera się natomiast szeroko na ogród. Wielkowymiarowe przeszklenia od podłogi do sufitu tworzą subtelne przejście pomiędzy wnętrzem budynku a naturalnym otoczeniem zewnętrznym. Dom z garażem zostały optycznie połączone w jedną bryłę, dzięki umieszczeniu w jednej linii dachu i płyty balkonowej na pierwszym piętrze. W ten sposób podkreślono również wydłużony kształt budynku, który jest dodatkowo akcentowany przez ułożone horyzontalnie na elewacji, białe cegły klinkierowe.  


Wysoka ściana z obustronnym kominkiem oddziela salon od
strefy przeznaczonej na pracę i relaks na najniższej kondygnacji.

Fot. Schüco/ Olaf Herzog

Dyskretne, a zarazem otwarte strefy użytkowe

Do wnętrza budynku można wejść z ogrodu przez utworzoną między częścią mieszkalną a garażem zadaszoną strefę wejścia, która z kolei prowadzi na górne piętro. Zostało ono przeznaczone na strefę relaksu, która jednocześnie umożliwia wyjście z budynku na ulicę. Znalazły się tu funkcjonalnie rozplanowane sypialnie, garderoby oraz łazienki. Uwagę zwracają duże przeszklenia, przez które można podziwiać szerokie widoki na ogród. Każde z pomieszczeń posiada bezpośrednie wyjście na balkon biegnący na niemal całą szerokość ściany budynku. Systemy przesuwne o wysokości kondygnacji tworzą oś widokową wzdłuż wszystkich pomieszczeń. Zlokalizowana w środkowej części budynku klatka schodowa z samonośnymi, jednobiegowymi schodami prowadzi do umieszczonej na parterze strefy dziennej z dużą bawialnią, jadalnią, otwartą kuchnią, kominkiem i biblioteczką. Od strony ulicy struktura budynku została zagłębiona w gruncie w taki sposób, że wysoka ściana salonu jest widoczna tylko w górnej części jako jedna kondygnacja, a znajdujące się za nią pomieszczenia na parterze zaaranżowano na bibliotekę i biuro. Ta bardziej kameralna przestrzeń jest bezpośrednio połączona ze strefą dzienną, zaś kominek w oddzielającej je ścianie może być użytkowany z obydwu stron. Z kuchni natomiast można przejść bezpośrednio do pomieszczeń gospodarczych, pokojów gościnnych i sypialni dla dzieci, które również wyposażono w wielkowymiarowe przeszklenia zapewniające doskonałe widoki na ogród.


Układ i rozmieszczenie poziomów dostosowano do nachylenia działki.
Samonośne schody prowadzą z części dziennej na parterze od strony
ulicy do głównych pomieszczeń mieszkalnych na poziomie ogrodu.
Fot. Schüco/ Olaf Herzog

Maksimum transparentności i naturalnego światła

Efekt przejrzystości i doskonałe doświetlenie budynku od strony ogrodu zapewniają wielkoformatowe przeszklenia przesuwne z płaskimi progami, które po otwarciu usuwają wszelkie wizualne i fizyczne granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Wszystkie z nich zostały zaprojektowane w systemach Schüco, które pozwalają na elastyczne planowanie różnych typów otwarć. W tym przypadku zastosowano energooszczędne drzwi przesuwne ASS 77 PD.SI w wersji superizolowanej z potrójnym oszkleniem. Ościeżnice drzwi o wysokości 2,95 metra zostały zabudowane w konstrukcji budynku w taki sposób, że widoczne pozostają tylko wąskie centralne styki skrzydeł lub pionowe profile przesuwanych skrzydeł. Dzięki temu tworzą one harmonijnie przeszklone strefy elewacji bez widocznych obramowań, z niewieloma subtelnymi podziałami pionowymi. Pasma przeszkleń przesuwnych o długości 7,98 metra, 2,7 metra i 5,35 metra zostały rozplanowane wzdłuż całego parteru aż do wysokości płyty balkonowej. Na niższym piętrze, z którego można przejść do ogrodu i na patio, zamontowano drzwi o imponującej łącznej długości 32,5 metra w podziale na pięć sekcji o różnych szerokościach. Wszystkie drzwi przesuwne wyposażono ponadto w napędy elektryczne, które podnoszą komfort obsługi. Dodatkowe doświetlenie strefy dziennej zapewnia świetlik dachowy. Poziom i intensywność nasłonecznienia są dostosowywane w zależności od pory dnia i potrzeb. Naturalne zacienienie gwarantują elementy konstrukcyjne budynku, jak balkony i zwisy dachowe. Dzięki ciepłej powłoce z energooszczędną stolarką aluminiową dom jest ponadto wysoko efektywny energetycznie, dzięki czemu do celów ogrzewania i chłodzenia można było użyć pompy ciepła.

Zdjęcie główne:
Na najniższym piętrze drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD.SI tworzą długie na 11 metrów, transparentne pasmo przeszkleń.
Fot. Schüco/ Olaf Herzog

źródło: Schüco