PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-09-13
I po kryzysie..
Polska branża okienno-drzwiowa nareszcie odbiła się od dna. Po fatalnych wynikach I półrocza tego roku kolejne miesiące przyniosły wzrost produkcji, a prognozy do końca roku przewidują zachowanie tendencji wzrostowej.

W trakcie zakończonych wczoraj w Warszawie targów Windows&Doors odbyło się tradycyjne spotkanie Klubu Forum 100 - szefów stu największych firm branży okienno-drzwiowej. Centrum Analiz Branżowych zaprezentowało na nim wyniki branży w I półroczu oraz prognozę do końca roku. Od stycznia do lipca 2013 roku producenci okien i drzwi wyprodukowali  o 1/10 swoich wyrobów mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż eksportowa utrzymała się co prawda na poziomie ubiegłorocznym, ale już sprzedaż na rynku krajowym była niższa aż o 16 procent. To oczywiście efekt długiej i mroźnej zimy, wstrzymywania inwestycji, ale też mniejszego popytu na rynku remontowym. To wszystko sprawiło, że tak złego półrocza branża okienno-drzwiowa nie miała już od 10 lat. Jak jednak zapewniali analitycy CAB było to samo dno kryzysowego dna - teraz już będzie tylko lepiej.

Wyniki pierwszych miesięcy II półrocza pokazują, że sprzedaż rośnie, a jej wartość jest wyższa niż w wakacyjnych miesiącach roku minionego. Podobnie powinno być również jesienią, gdyż końcówka 2012 roku była wyjątkowo niekorzystna dla branży - na tym tle może być tylko lepiej. Centrum Analiz Branżowych spodziewa się w tym roku co prawda ogółem lekkiego, 2-procentowego spadku ilości sprzedanych okien i drzwi, ale branża weszła znowu na ścieżkę wzrostu, która będzie kontynuowana w sezonie 2014. Sprzyjać temu będzie wzrost optymizmu konsumenckiego, potrzeby remontowe gospodarstw oraz nowa transza środków unijnych, które zasilą naszą gospodarkę. Nie bez znaczenia jest również poprawa nastrojów na rynkach unijnych oraz rosnąca aktywność eksportowa polskich producentów.

Na zakończenie warszawskiego spotkania Klubu Forum 100 wręczono dyplomy liderom rynku stolarki budowlanej za wyniki roku 2012. W kategorii okien drewnianych odebrała go skandynawska Dovista, produkująca na Pomorzu, w oknach tworzywowych - bytowski Drutex, a w oknach dachowych - Velux. Wśród producentów drzwi drewnianych tytułem Lidera uhonorowana została Porta KMI, a Gerdę wyróżniono dyplomem lidera segmentu drzwi metalowych. Ogółem wręczono dyplomy Liderów Rynku Stolarki w 21 kategoriach. Ważniejsze jednak, że z tego klubowego spotkania nie tylko Liderzy, ale wszyscy wyjeżdżali w dobrych nastrojach, bo liczby i wykresy pokazały, że najgorsze branża stolarki ma już za sobą.Centrum Analiz Branżowych
z Warszawy to agencja badawcza, monitorująca rynek stolarki budowlanej w Polsce i w Europie. CAB wydaje doroczne raporty o rynku okien, rynku drzwi oraz rynku komponentów do ich produkcji. Ponadto Agencja publikuje Rankingi producentów i dostawców dla branży stolarki, a co kwartał udostępnia Biuletyn Statystyczny okien i drzwi w Polsce. Informacje o aktualnych raportach CAB znaleźć można na stronie: www.cab-badania.pl .

źródło: CAB